Martin Sýkora Rôzne

Z jazera v Kvetnici vytiahli potápači varnú kanvicu i hasiaci prístroj

iac ako 50 dobrovoľníkov sa v nedeľu (27.5.) stretlo na brigáde pri vodnej ploche v bývalom kameňolome v popradskej mestskej časti Kvetnica. Čistilo sa jazierko a jeho okolie.

Ilustračný obrázok k článku Z jazera v Kvetnici vytiahli potápači varnú kanvicu i hasiaci prístroj
Zdroj: Mesto Poprad

Na podujatí s názvom Pre krajšiu Kvetnicu sa podieľal Potápačský klub (PK) Vodnár s cieľom vyčistiť vodnú plochu a jej okolie od odpadu. Počas dopoludnia sa 16 potápačom a ostatným dobrovoľníkom podarilo vyzbierať približne 100 kilogramov odpadu.

Upratovanie po hmate

Čistenie samotného jazera skomplikovali víkendové prívalové dažde, ktoré výrazným spôsobom znížili priezračnosť vody. Podľa Pavla Kráľa z PK Vodnár to bola veľká smola, pretože ešte pred pár dňami tam bola dobrá dohľadnosť. „Teraz to bolo naozaj po hmate, pretože dohľadnosť bola v prvých šiestich metroch len okolo pol metra. Podmienky teda boli naozaj kruté, no navzdory tomu sa podarilo urobiť kus roboty, takže obdivuhodný výkon. Vytiahli sme klasický turistický odpad, pet fľaše, plechovky, kopu sklenených fliaš, konzervy. Ale našli sme aj jeden hasiaci prístroj či dokonca aj rýchlovarnú kanvicu,“ uviedol Kráľ, ktorý je okrem iného tiež dlhoročný koordinátor podujatia Čisté vody vo Vysokých Tatrách. Ponor bol podľa potápačov príjemný, našli množstvo odpadu a čo sa dalo, vytiahli na breh.

„Podľa toho, čo sme videli, je tam toho ešte veľmi veľa a bude to na viac etáp. Budeme radi, ak to po ľuďoch, ktorí si takto uľahčujú život, upraceme a spolu tu vytvoríme krásne oddychové miesto pre Popradčanov,“ doplnil po vynorení potápač Vladimír Pivko z PK Vodnár.

Zdroj: Facebook

Kvetnica na pokračovanie

Mesto Poprad v tejto súvislosti uzavrelo s PK Vodnár zmluvu o bezodplatnej spolupráci pri zabezpečení čistoty, poriadku a pravidelnom monitoringu vodnej plochy v Kvetnici. Dobrovoľnícku akciu, pri ktorej sa postupne čistí mestská časť Kvetnica, pre mnohých miestnych oddychová a rekreačná zóna, odštartovala ešte začiatkom apríla skupina obyvateľov. Tí primárne vyčistili okolie parkoviska pri kvetnickom parku. Ďalšou súčasťou obnovy tohto územia má byť aj revitalizácia lokality Tancuľka, na čo mestskí poslanci schválili z rozpočtu 150 000 eur.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM