Monika Gécziová Rôzne

Z Popradu do tábora smrti: Pred 77 rokmi odišiel prvý vlak s tisíckou žien a dievčat

Výročie odchodu prvého transportu zo železničnej stanice v Poprade do koncentračného tábora Auschwitz si pripomenieme 25. marca. V rámci spomienky sa budú v Poprade konať výstavy, koncert a bude sa premietať i film.

Ilustračný obrázok k článku Z Popradu do tábora smrti: Pred 77 rokmi odišiel prvý vlak s tisíckou žien a dievčat
Zdroj: TASR

25. marca si pietnou spomienkou pripomenieme výročie odchodu prvého vlaku s tisíckou mladých židovských žien a dievčat zo železničnej stanice v Poprade do koncentračného tábora Auschwitz. Prvý vlak vyrazil zo stanice večer 25. marca 1942 o dvadsiatej hodine dvadsiatej minúte a v dobytčích vagónoch sa tiesnili mladé ženy a dievčatá nevediac, že sa vezú takmer na istú smrť. Vysvetlila Stanislava Šikulová, kultúrno-propagačná manažérka z Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

„Deportácie Židov zo Slovenska v roku 1942 nasledovali ako konečný akt predchádzajúcich protižidovských opatrení uskutočňovaných na základe právnych noriem, ktoré vyvrcholili prijatím tzv. Židovského kódexu zo dňa 9. septembra 1941,“ uviedla Šikulová.

Ako ďalej dodala, 20. – 21. marca 1942 sa začalo so zhromažďovaním mladých dievčat, ktoré mali odchádzať na údajné práce do Poľska. V prvých štyroch transportoch ich odišlo 3670, v ďalších odchádzali mladí chlapci od 16 rokov a od júla už vlakmi Slovenských železníc slovenské úrady začali deportovať celé rodiny vrátane malých detí a starcov.

Pri príležitosti výročia odchodu prvého transportu sa v Poprade uskutoční pietna spomienka, a to pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, ktorý prisľúbil účasť. „Účasť potvrdila aj ministerka kulúry SR Ľubica Laššáková,“ dodala Šikulová.

Program pietneho podujatia

24. marca 2019 (nedeľa)

Tatranská galéria v Poprade

  • 16:00 hod. – slávnostné otvorenie výstavy fotografií z priestorov židovských múzeí v Berlíne, Varšave a Seredi. Anna Ondrušeková – Svetlom do tmy

    Dom Kultúry v Poprade

  • 18:00 hod. – spomienkový koncert Nástupište Poprad – Auschwitz, účinkujúci: Jana Orlická (spev), Peter Kořínek (kontrabas), Ondřej Kabrna (klavír), Radek Pobořil (akordeón), Ján Linhart (bicie), Hana Frejková (spev), Jaroslav Brabec (akordeón) a Marianna Borecká (spev)

25. marca 2017 (pondelok)

Tatranská galéria v Poprade
- 9:30 hod. – premietanie filmu Sobibor a otvorenie dokumentárnej výstavy Sobibor (v spolupráci s Veľvyslanectvom Ruskej federácie v SR a Ruským centrom vedy a kultúry v Bratislave)

– 12:00 hod. – kladenie vencov pri Pamätnej tabuli na Gymnáziu na Kukučínovej v Poprade
- 15:00 hod. – kladenie vencov pri Pamätnej tabuli obetí holokaustu na Železničnej stanici v Poprade

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie