Webnoviny - Krimi

Za posledný rok zahynulo v Tatrách 13 ľudí

Za posledný rok, od poslednej pietnej spomienky na Symbolickom cintoríne do dnešného dňa, zahynulo vo Vysokých Tatrách 13 ľudí.

Celkový počet ľudí, ktorí zomreli v našich veľhorách sa tohto roku zastavil na čísle 1110. „Ľudia prežívajú v horách nielen radosti, ale žiaľ, hory si vyžiadali aj svoje obete. Je to neoddeliteľná súčasť života v horách,“ povedal pre SITA predseda Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby a spoluorganizátor dnešnej pietnej spomienky Jaroslav Švorc. Na Symbolickom cintoríne pribudlo tohto roku ďalších päť tabuliek. Pamiatke ľuďom, ktorí zahynuli v Tatrách za posledný rok, ale vôbec všetkým ľuďom, ktorí zahynuli v horách bola venovaná dnešná pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách.

Na Symbolickom cintoríne je k dnešnému dňu už 302 pamätných tabúľ s menami 438 ľudí, ktorí v Tatrách zahynuli, alebo mali k nim veľmi blízko. Svoju tabuľku tu má aj zakladateľ a iniciátor výstavby Symbolického cintorína český maliar Otakar Štáfl, ktorý dlhé roky pôsobil vo Vysokých Tatrách. „Súčasnosť aj nedávna minulosť potvrdzuje, že toto miesto si získalo veľkú úctu v srdciach návštevníkov hôr,“ povedal J. Švorc. Symbolický cintorín navštívia počas roka nielen ľudia, ktorí tu majú pamiatku na svojho blízkeho, ale desaťtisíce turistov.

Prvou, po mene známou obeťou vo Vysokých Tatrách bol richtár zo Spišskej Belej Adam Kalstein, ktorý zahynul v polovici 17. storočia. Jedna z najstarších tabuliek na Symbolickom cintoríne patrí maďarskému horolezcovi Jenö Wachterovi, ktorý zahynul v roku 1907 pri zlaňovaní zo Žabieho koňa. Už o pár rokov mu jeho priatelia umiestnili pamätnú tabuľu na veľký balvan na svahu morény pod Žabími plesami. Táto lokalita sa dodnes volá Wachterka. Neskôr bola tabuľa prenesená na Symbolický cintorín, kde je dodnes. Jedna z najnovších tabuliek patrí poľskému himalájistovi Piotrovi Morawskému, ktorý zahynul tohto roku pod Dhaulágiri.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM