Monika Vengrínová Rôzne Rôzne

Zábery, z ktorých ešte aj dnes behá mráz po chrbte: August 1968 v Poprade zachytený na unikátnych fotkách!

Šok, hrôza a dunenie vojenskej techniky. Vojaci, tanky a vystrašení obyvatelia. Tak to vyzeralo aj pod Tatrami, keď nás pred 47 rokmi obsadili armády Varšavskej zmluvy. Pozrite si fotogalériu unikátnych záberov z Popradu.

Ilustračný obrázok k článku Zábery, z ktorých ešte aj dnes behá mráz po chrbte: August 1968 v Poprade zachytený na unikátnych fotkách!
Zdroj: Dnes24.sk

Pred 47 rokmi u nás došlo k šokujúcej udalosti. Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska v roku 1968 bola komunistickou stranou označovaná za vstup spojeneckých vojsk a niesla krycí názov Operácia Dunaj.

Išlo o vpád vojsk piatich socialistických krajín Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom (ZSSR, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko). Vojská NDR sa síce na inváziu tiež pripravili, ale v poslednej chvíli bola ich účasť odvolaná z Moskvy.

Invázne vojská, ktoré na územie ČSSR vstúpili 21. augusta 1968, obsadili väčšinu strategických miest po celej krajine. Operácie sa zúčastnilo asi pol milióna mužov a okolo 5 000 tankov. Operácii velil sovietsky armádny generál I.G. Pavlovskij.

Vojaci, obrnené vozidlá a tanky neobišli ani Poprad. Na Námestí sv. Egídia ich sledovali stovky Popradčanov. Prešli aj mestom Svit. Tieto udalosti pripomínajú archívne fotografie, pri ktorých miestami až zovrie hrdlo.

V našej fotogalérii si môžete pozrieť, ako to vyzeralo pod Tatrami, keď nás pred 45-timi rokmi obsadili armády Varšavskej zmluvy!

Foto: Ústav pamäti národa (Pavol Uhrík)

21.augusta 1968 vojská Varšavskej zmluvy vrthli aj do Popradu. Takto to vyzeralo
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie