LULA Rôzne Správy

Záchranná akcia v Tatrách: Zranený horolezec musel po ošetrení prečkať noc v teréne

Poľský horolezec sa na mokrej skale pošmykol a pádom si spôsobil pravdepodobne zlomeninu ľavého predkolenia. S leteckým transportom museli záchranári počkať.

Ilustračný obrázok k článku Záchranná akcia v Tatrách: Zranený horolezec musel po ošetrení prečkať noc v teréne
Zdroj: TASR

Horskí záchranári boli v piatok (9.8.) večer požiadaní skupinou poľských horolezcov o pomoc na Veľkej Snehovej veži. Tridsaťdeväťročný horolezec po zlanení a odopnutí sa od istenia sa na mokrej skale pošmykol a pádom si spôsobil pravdepodobne zlomeninu ľavého predkolenia. Horská záchranná služba (HZS) o tom informuje na svojej webstránke.

Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej a zdravotnej služby Air Transport Europe (VZZS ATE), ktorá zobrala na palubu dvoch záchranárov a spoločne leteli do Čiernej Javorovej doliny horolezcovi na pomoc.

„Pre zotmenie nebolo možné vysadiť záchranárov v blízkosti horolezca, preto boli vysadení na najbližšom možnom mieste. Posádka vrtuľníka pre tmu nemohla ďalej pokračovať v záchrannej akcii, preto odleteli na základňu s dohodou pokračovania v skorých ranných hodinách. Dvojica záchranárov HZS po príchode na miesto ošetrila horolezca a po zateplení bol uložený na nosidlá. Po prečkaní noci bol záchranármi na nosidlách transportovaný ďalej od steny Veľkej Snehovej veže a pripravený na letecký transport,“ uvádza HZS.

Muž bol krátko po svitaní spolu so záchranármi HZS evakuovaný priamo z terénu. Pri Téryho chate boli všetci naložení na palubu vrtuľníka a spoločne leteli do Starého Smokovca, kde boli horskí záchranári vysadení. Posádka vrtuľníka pokračovala so zraneným do popradskej nemocnice.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie