Zažite Tatry v mobile: Peter (32) a Gabriel (32) vytvorili modernú 3D aplikáciu
Zaujímavú aplikáciu Zaži Tatry vo svojom voľnom čase vytvorili vývojári spod Tatier žijúci v Košiciach Gabriel Olekšák (32) a Peter Bartoš (32).
Používatelia mobilných telefónov sa môžu tešiť z novej mobilnej aplikácie, ktorej hlavnou funkciou je 3D mapa našich veľhôr. Aplikácia ukazuje doliny, štíty i tatranské plesá a poskytuje množstvo zaujímavých informácií a fotografií.
Apka do obývačky aj na túru
Na vývoji aplikácie Zaži Tatry pracovali Gabriel Olekšák z Kežmarku a Peter Bartoš zo Štrby dva roky a v súčasnosti je aplikácia dostupná úplne zdarma a bez reklám. Používať ju môžu majitelia zariadení s operačným systémom Android ako aj iOS. Veľkým benefitom je, že po nainštalovaní funguje offline, teda bez internetového pripojenia.
“Je to v podstate taká malá tatranská encyklopédia. Môžete ju prezerať doma na gauči a dočítať sa napríklad o tom, že sa Gerlach 10 rokov volal Stalinov štít. Alebo si ju otvoríte na chodníku v Tatrách a prečítate si o okolitých štítoch či dolinách,” prezradili autori aplikácie.
Aplikácia Zaži Tatry obsahuje 205 vyznačených turistických chodníkov v celkovej dĺžke 407 kilometrov na slovenskej aj poľskej strane Tatier. Nájsť tu môžeme viac ako 180 štítov, 70 plies, 16 vodopádov, 21 chát a horských hotelov. To všetko v 67 tatranských dolinách.
Tip na výlet: Tatranskou magistrálou z Popradského plesa na Sliezsky dom
Slnko začína lákať k vode aj pod Tatrami. Koľko zplatíte za kúpanie v okolí?
Vývojári plánujú parádne vylepšenia
Prvú verziu autori zverejnili na začiatku tohtoročnej letnej sezóny a autori pokračujú v prácach na nových funkciách ako napr. predpoveď počasia, informácie o náučných chodníkoch, detailnejšie plánovanie túry, funkcia “Môj žurnál” – čo je v podstate zoznam chodníkov a miest, ktoré som navštívil alebo informácie o tatranskej faune a flóre.
“Chceme z toho spraviť komplexnejšiu a hlavne interaktívnejšiu aplikáciu. Experimentujeme s technológiou Augmented Reality, aby bola aplikácia schopná do obrazu z kamery vykresliť názov štítu či plesa,” dodali autori.