Rôzne

Popradčan Peter Hámor pôjde na ďalšiu expedíciu: Tentoraz si trúfne na neprelezenú stenu

Keď sa horolezcom podarí dostať do výšky 7500 metrov, pred nimi je ešte štvorkilometrový hrebeň. Celkovo tam strávia dve až tri noci.

Ilustračný obrázok k článku Popradčan Peter Hámor pôjde na ďalšiu expedíciu: Tentoraz si trúfne na neprelezenú stenu
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Po minuloročnom úspešnom prvovýstupe západnou stenou najjužnejšej sedemtisícovky Himalájí Kabru South, vyráža opäť do východnej časti nepálskych Himalájí.

Tentoraz je jeho hlavným cieľom pokus o prvovýstup doposiaľ neprelezenou južnou stenou najzápadnejšieho z piatich vrcholov tretej najvyššej hory sveta Kančendžongy, 7902 metrov vysokej hory Kangbačen. Informoval o tom na stredajšej tlačovej konferencii pred odchodom na expedíciu.

Odvážili sa tam len dvaja

Do tejto skalno-ľadovej bariéry sa doposiaľ odvážili vstúpiť iba Nives Meroi a Romano Benet, ktorí sa v roku 2019 dostali do výšky 6 300 metrov.

„Stena je plná visutých ľadovcov, na ktorých sú také ľadovcové veže, a tým pádom je to veľmi nebezpečné v súvislosti s lavínami. Preto tam ideme skôr, aby sme tú stenu spoznali a vedeli, kde je to najznebezpečenejšie a podľa toho vyberieme výstupovú trasu. Nie vždy ideme cestou najmenšieho odporu, často ideme strmšími, skalnatými a technicky náročnejšími pasážami, pretože je to bezpečnejšie,“ priblížil Hámor.

Keď sa horolezcom podarí dostať do výšky 7 500 metrov, pred nimi je ešte štvorkilometrový hrebeň. Celkovo tam strávia dve až tri noci od 7 500 do 7 900 metrov nad morom.

„To je tiež vec, na ktorú sa treba pripraviť. Hlavná naša činnosť tam bude variť vodu, ktorá je mimoriadne dôležitá pre organizmus, každý z nás potrebujeme vypiť tri litre vody. Navariť desať litrov zo snehu je robota aj na celú noc,“ zdôraznil slovenský horolezec.

Ľahký štýl

Samotnému výstupu na Kangbačen budú predchádzať aklimatizačné výstupy na viacero 5 000 a 6 000 metrov vysokých vrcholov v regióne.

Všetky budú vedené ľahkým štýlom, bez pomoci výškových nosičov a použitia umelého kyslíka.

Na expedícii podobne ako vlani budú Hámorovými spolulezcami himalájisti Nives Meroi a Romano Benet.

Tí majú rovnako ako Hámor na svojom konte okrem iných kvalitných výstupov a prvovýstupov aj Korunu Himalájí – výstupy na všetkých 16 osemtisícoviek.

Mesiac aklimatizácie

Trojica na expedíciu odchádza vo štvrtok (14. 3.), po mesiaci aklimatizácie je v pláne príprava na samotný výstup. Pokus o prelezenie južnej steny Kangbačenu a návrat do základného tábora plánujú horolezci v termíne od 1. do 25. mája.

Na prvej expedícii v Himalájach bol Hámor v roku 1996, keď sa pokúsil neúspešne zdolať vrchol Lhotse.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM