Správy

ZMOS predstavil príklady dobrej praxe: Zaujala táto popradská akcia

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa pri predstavovaní príkladov dobrej praxe tentoraz sústredilo na oblasť športu a podporu cestovného ruchu v mestách Stará Ľubovňa, Poprad a v obci Lendak.

Zdroj: Dnes24.sk

Predseda ZMOS Branislav Tréger na tlačovej konferencii v Starej Ľubovni vyzdvihol vo všetkých troch prípadoch zameranie na pohybovú aktivitu, ktorá je v dnešnej dobe pre mladých ľudí potrebná.

100 000 na infraštruktúru

Medzinárodný rodinný splav rieky Poprad partnerských miest Stará Ľubovňa – Nowy Sacz má už tridsaťročnú tradíciu. Splav v dĺžke 88 kilometrov pre rodiny s deťmi je rozdelený na tri až štyri dni. „V roku 2019 sme zaznamenali rekord, keď sa splavu zúčastnilo 230 vodákov. Boli sme úspešní v rámci cezhraničného projektu a spolu s poľským partnerom sa nám podarilo získať 100.000 eur na rozšírenie a zlepšenie infraštruktúry. V rámci toho vznikne lodenica, kde sa budú dať požičiavať lode. Investícia do lodenice sa pohybuje na úrovni 50.000 eur, výstavba začne v júni, predpokladané ukončenie je do dvoch mesiacov,“ priblížil primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko.

Sánkarská dráha v Lendaku

Podtatranská obec Lendak z okresu Kežmarok predstavila prvú prírodnú sánkarskú dráhu, ktorú si v roku 2018 vybudovala svojpomocne. Sánkarská dráha s dĺžkou 290 metrov so siedmimi zákrutami slúži prioritne na tréningy mládeže. „Za asi dva až tri roky sme preinvestovali približne 100.000 eur aj s nákupom techniky. Náš sánkarsky klub má 40 členov, prevažne detí. Vo februári tohto roka sa uskutočnili FIL hry mládeže, kde sa zúčastnili deti z ôsmich krajín. Bolo to významné podujatie a sme radi, že mohlo byť práve u nás. Dráhu vo voľnej prírode s drevenými mantinelmi nám závidia aj v zahraničí,“ skonštatoval prednosta Obecného úradu v Lendaku Michal Marhefka.

Popradská olympiáda

Posledným príkladom dobrej praxe je mesto Poprad, ktoré už 25. rok organizuje športovú olympiádu detí a mládeže. Hlavnou myšlienkou podujatia je výchova, podpora a rozvíjanie športových talentov rôznych vekových skupín, od najmenších škôlkarov po najvyššie ročníky základných škôl. Samotná olympiáda má dve časti – letnú, zameranú na atletiku, volejbal, malý futbal a tenis, a zimnú, orientovanú na behy na lyžiach, obrovský slalom, snoubordový slalom, curling, rýchlokorčuľovanie, sánkovanie a bowling. „Poprad nás zaujal v tom, že po technickej, finančnej a personálnej náročnosti je tam paleta športov, ktorá je olympijská a bola ponúknutá i mladej generácii. Tá si mohla v lete i zime skúsiť mládežnícku olympijskú atmosféru,“ dodáva Tréger.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM