Hasičské súťaže vrcholia. Cez víkend sa pretekalo na troch miestach

V novovybudovanom areáli dobrovoľného hasičského zboru vo Vikartovciach sa konal piaty ročník súťaže hasičských družstiev o Putovný pohár starostu obce Vikartovce v rámci Podtatranskej hasičskej ligy.

Ilustračný obrázok k článku Hasičské súťaže vrcholia. Cez víkend sa pretekalo na troch miestach

Za hojnej účasti domáceho obyvateľstva sa na predposlednej dvadsiatej súťaži zaradenej do 19. ročníka Podtatranskej hasičskej ligy predstavilo 38 hasičských družstiev, čo predstavuje najvyšší počet v doterajších ročníkoch.

Medzi mužmi najlepší čas dosiahli Kravany – 16,54 s. Druhý Gerlachov bol len o 0,1 s pomalší / 16,64/. Tretí skončil Spišský Štvrtok s časom 16,86 s.

U žien bola najlepšia Spišská Sobota I – vytvorila nový rekord trate /20,60/ pred Smižanmi /22,23/ a Liptovskou Tepličkou /24,80/.

Po tretíkrát tu v osobitných kategóriách súťažil i hasičský dorast. U chlapcov vyhrala Hranovnica s časom 19,20 s. Druhá priečka patrila Štôle /26,37/ a z bronzu sa tešil Spišský Štiavnik /26,79/.

Medzi dievčatami zlato patrilo domácim Vikartovciam – úradujúcim majsterkám SR hasičského dorastu /21,09/ pred Kravanmi /22,02/ a Hranovnicou /24,09/.

Ceny najlepším troch vo všetkých štyroch kategóriách i putovné poháre osobne odovzdal starosta obce Vikartovce Ing. Vladimír Šavel a predseda KV DPO Prešov Marián Rušin.

Súťaž bola na záverečnom slávnostnom nástupe obohatená jednou veľmi milou udalosťou. Súťažiaci z družstiev mužov a žien zo Smižian ocenili pani Vieru Sopkovičovú pri príležitosti jej významného životného jubilea krásnou tortou – hasičskou striekačkou, ktorú na súťažiach ako strojníčka doteraz obsluhuje. Bolo vyslovené úprimné poďakovanie za všetko čo robila a robí pre dobrovoľnú požiarnu ochranu.

Po súťaži dospelých a dorastu sa prítomným predstavili i kolektívy mladých hasičov. V požiarnom útoku s vodou medzi dievčatami z boja víťazne vyšla Spišská Sobota s časom 16,08 s. Cenu za druhé miesto za svoj výkon dostal kolektív zo Spišského Bystrého /17,10/. Tretie miesto tentoraz patrilo dievčatám z Vikartoviec /17,41/.
U chlapcov boli najlepšie Kravany /13,31/ pred Spišským Bystrým /15,54/ a Novou Lesnou /16,68/.

Po súťaži bol ocenený i najlepší kolektív mladých hasičov Hornádskej doliny – chlapci z Kravian a dievčatá zo Spišského Bystrého Putovnými pohármi Hornádskej doliny za najlepšie výsledky v seriáli štyroch súťaží v požiarnom útoku s vodou.

Celkovým víťazom Podtatranskej hasičskej ligy pre rok 2013 v disciplíne hasičský útok s vodou sa v kategórii chlapčenských a zmiešaných kolektívov mladých hasičov stalo Spišské Bystré pred Kravanmi a Novou Lesnou /vedúci Milan Šifra a Róbert Bednár/. Aj víťazom dievčenskej kategórie sa stalo Spišské Bystré – vedúci dievčat i chlapcov František Kundis a Mária Ilošvajová. Druhé skončili Kravany – vedúci Rastislav Ferienčík. Tretie miesto obsadila Spišská Sobota – vedúci Albert Neupaver.

Dospelých i dorastencov čaká ešte posledná súťaž v nedeľu 15.9.2013 v Ger­lachove so začiatkom o 10.00 hodine. Medzi mužmi sú už istým tohtoročným víťazom Kravany, čo potvrdila prvenstvami v siedmych súťažiach. Druhý je Gerlachov a tretia Šuňava. U žien sa do čela dostala Spišská Sobota tiež so siedmymi víťazstvami. Druhá je Šuňava /6 prvých miest/ a tretia Hranovnica.

U dorastencov má už prvé miesto vo vrecku Štôla, druhý je Spišský Štiavnik a tretia Hranovnica. Medzi dorastenkami prvá priečka patrí Vikartovciam pred Hranovnicou a Strážami.

O celkovom umiestnení sa rozhodne až v Gerlachove, kde budú ocenené najlepšie hasičské družstvá mužov, žien, dorastencov, dorasteniek i mužov nad 35 rokov 19. ročníka Podtatranskej hasičskej ligy za rok 2013.

Súťaž mladých hasičov v Hranovnici

Po dvojmesačnej prázdninovej odmlke pokračoval v prvú septembrovú sobotu trinásty ročník Podtatranskej olympiády mladých hasičov súťažou vo výcvikovom areáli DHZ v Hranovnici v časti " Na Lučke ".

O putovné poháre obce Hranovnica v ôsmom ročníku súťažilo v troch súťažných disciplínach dvadsaťdva kolektívov mladých hasičov a hasičiek vo veku 6 – 15 rokov. V disciplínach – štafete 5 × 30 m s prekážkami, štafete hasičských dvojíc a uzlovej štafete u chlapcov najlepšie výsledky dosiahol opäť DHZ Spišské Podhradie /vedúci Ján Galarovič/ pred DHZ Šuňava I a Šuňava II /vedúci Henrich Barilla/.

U dievčat sa z víťazstva tentoraz radovali Vikartovce. Druhá skončila ZŠ Šuňava I /vedúci Ján Kalla/ a tretie Spišské Bystré /vedúci František Kundis/.

V roku 2011 za víťazstva v rokoch 2009,2010 i 2­011 získali dievčatá zo Šuňavy i chlapci z Gerlachova putovné poháre natrvalo do svojho vlastníctva. V tomto roku sa po druhý krát bojovalo o nové putovné poháre obce Hranovnice, ktoré spolu s cenami najlepším odovzdal František Jakubek – predseda DHZ Hranovnica a František Kundis – podpredseda pre mládež Okresného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany Poprad.

V Hranovnici súťažili mladí hasiči aj v ďalšej disciplíne hry Plameň v požiarnom útoku s vodou. Tu medzi chlapcami boli najlepšie Kravany pred Novou Lesnou a Spišským Bystrým. U dievčat zlato patrilo Spišskému Bystrému, druhé boli Kravany a tretie Spišské Bystré. Zúčastnené družstvá si podľa umiestnenia pripísali ďalšie body do tabuľky súťaže o Putovné poháre Hornádskej doliny.

V Podtatranskej olympiáde mladých hasičov po deviatej súťaži konanej v Hranovnici u chlapcov vedie DHZ Šuňava I pred DHZ Gerlachov a DHZ Spišská Teplica. Medzi dievčatami je najlepší DHZ ZŠ Šuňava, druhý DHZ Spišské Bystré a tretí DHZ Šuňava.

Hasičská mlaď sa najbližšie stretne v nedeľu 22.9.2013 v Šuňave, kde budú súťažiť chlapci i dievčatá o putovné poháre starostu obce. Začiatok je stanovený na 11.30 h.

O putovný pohár primátora mesta Poprad

V rámci Spišskosobotských hasičských dní miestny DHZ pripravil najprv súťaž trojčlenných tímov o najrýchlejšiu saciu stranu pod názvom "Spišskosobotská naberačka ". Ich úlohou bolo v čo najkratšom čase spojiť nasávacie vedenie so sacím košom, nasať vodu hasičskou striekačkou a zhodiť terč. Do siedmeho ročníka sa zapojilo 36 tímov.

U mužov zvíťazili Kendice okres Prešov s časom 8,63 s pred Spišským Bystrým /8,82/ a Hranovnicou /8,84/, ktorá drží rekord 7,79 s z roku 2009. Ani u žien rekord Štrby 9,62 s z roku 2011 nebol prekonaný. Prvenstvo tentoraz patrilo domácej Spišskej Sobote s časom 10,75 s. Druhé Kendice mali čas 11,02 s. Tretie skončili dorastenky zo Spišskej Soboty s časom 11,12 s.

Po zotmení nasledovala nočná súťaž sedemčlenných hasičských družstiev O pohár primátora mesta Poprad. V jubilejnom 10. ročníku sa stretlo 22 mužských i 12 ženských družstiev. U mužov titul patril Spišskému Štvrtku okres Levoča s časom 18,09 s pred Podolíncom okres Stará Ľubovňa /18,64/. Tretí skončil Reľov okres Kežmarok /19,46/.

V tejto súťaži aj v kategórii žien bol najúspešnejší Spišský Štvrtok a s časom 22,18 s vytvorili rekord tejto súťaže v desaťročnej histórii. Druhé miesto patrilo Spišskému Bystrému /25,13/ tretie a Spišskej Sobote II /30,98/.

Záver celého hasičského podujatia spestril svojím vystúpením tím " Vdovy" zostavený z dobrovoľných hasičiek zo Spišskej Soboty, ktoré predviedli sprievodnú scénku smútočného obradu i hasičský útok netradične tentoraz v smútočnom oblečení. Dokázali, že i v kostýmoch dokážu zvládnuť túto súťažnú disciplínu ako všetky ostatné zúčastnené družstvá.