Peter Handzuš Rôzne

Od dnes sú otvorené aj vysokohorské chodníky

Chodníky v TANAPe sú schodné, niektoré sedlá sú ešte pod snehom.

Oddnes sú opäť prístupné turistické chodníky aj vo vysokohorskom prostredí, napriek teplej jari sú však ešte pod snehom Priečne sedlo, Prielom, Zamrznutý kotol i reťaze na Poľský hrebeň. „Inak sú všetky turistické značkované chodníky na území Tatranského národného parku (TANAPu) bez snehu a na letnú turistickú sezónu pripravené,“ konštatoval vedúci Strediska terénnych služieb (STS) Štátnych lesov (ŠL) TANAPu Dominik Michalík.

Pracovníci STS ŠL TANAPu odstránili z chodníkov vo vyšších polohách zimné tyčovanie a aj takmer 700 napadaných kameňov, ktoré vytvorili prekážku na turistických trasách. Najviac – 550 ich bolo vo Vysokých Tatrách, na chodníkoch v Spišskej Magure 100 a v Západných Tatrách na Liptove viac ako 50 kameňov. Okrem padajúcich kameňov robili na turistických chodníkoch problémy aj suché stromy.

„Spomedzi štyroch farieb turistických značiek sú z tohto pohľadu v súčasnosti najohrozenejšími modrá v úseku Tatranská Lomnica – Veľká Studená dolina a Ždiar strednica – Bukovina, žlto značený chodník v úseku Tatranská Lesná – Vodopády Studeného potoka, červená v úseku Štrbské Pleso na Tri studničky a zelená v úsekoch Tatranská Polianka – Sliezsky dom, Starý Smokovec – Malá Studená dolina a Ždiar kaplnka – Jezerské jazero,“ priblížil pracovník STS ŠL TANAPu Juraj Trnka.
Napriek hrozbe padania suchých stromov a konárov, sú všetky spomínané trasy schodné bez obmedzení. Silný vietor okrem toho zlomil dva pútače, a to na zeleno značenom chodníku pri Velickom moste a na žlto značenej trase v Nižných Hágoch. Na ich mieste by už mali stáť nové.

ŠL TANAPu prostredníctvom STS a ochranných obvodov zabezpečujú údržbu a preznačenie takmer 750 turistických chodníkov v TANAPe, Pieninskom národnom parku a v Spišskej Magure v časti Západ. Formou pútačov, smerovníkov a informačných tabúľ vytvárajú informačnú sieť, ktorej súčasťou sú aj bezbariérové turistické chodníky prístupné osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu. Takéto chodníky môžu matky s kočíkmi alebo ľudia na invalidných vozíkoch využívať z Hrebienka na Rainerovu útulňu, v Prielome Dunajca, Bielovodskej a Javorovej doline, Oraviciach na lesnej ceste vedúcej Bobroveckou a Tichou dolinou a na ceste v Roháčskej doline končiacej pri Ťatliakovej chate.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM