Martin Sýkora Rôzne

Aeroklub spomínal: Sezónu ukončil v mene pilota padnutého vrtuľníka

Popradský aeroklub ukončil sezónu. Akcia niesla názov Gulash Rallye 2016 - Memoriál Ľubomíra Majerčáka, ktorého miesto v klube ostane navždy prázdne.

Ilustračný obrázok k článku Aeroklub spomínal: Sezónu ukončil v mene pilota padnutého vrtuľníka
Foto: Peter Handzuš

Spomienka na bývalého kolegu

Gulash Rallye 2016 sa uskutočnilo tradične na popradskom letisku. Ide o podujatie, ktoré je spojené s plachtárskej a leteckej sezóny v Aeroklube Poprad. Stretnutie každoročne navštevujú nielen Popradčania – počuť prízvuk z rôznych kútov Slovenska. Tentoraz sa spomínalo na bývalého člena, ktorému sa lietanie stalo cestou do večnosti.

„Prvý krát sme akciu spojili s menom Ľubomíra Majerčáka – pilota, ktorý havaroval minulý rok v Slovenskom raji. Ľubo bol náš člen. Dnes ste tu nestretli len Popradčanov, ale ľudí z celého Slovenska. Pravidelne sa zúčastňujú aj členovia iných aeroklubov,“ vysvetlil predseda Aeroklubu Poprad Ľubomír Hurajt.

Aeroklub Poprad
57
Galéria

Namiesto neba polystyrén

Lietanie ľudí nerozdeľuje, ale spája. Členovia slovenských aeroklubov majú k sebe blízko, čo potvrdili svojou účasťou pod tatranskými končiarmi. „Naši kamaráti priletia k nám do Nitry, my si zase naopak chodíme zalietať sem – do Tatier. Nám to trošku dlhšie trvá. Kým na vetroni priletíme z Nitry, ubehne veľa času a potom ho máme menej na lietanie v Tatrách. Musíme počítať aj s časom naspäť domov,“ opísal nevýhody bezmotorového navštevovania sa Jozef Bukovinský z nitrianskeho aeroklubu.

Stretnutie milovníkov motorového i bezmotorového lietania prebieha veľmi aktívne. Tradíciou je súťaž s tromi pevne stanovenými disciplínami. Počasie si však tentoraz vynútilo jednu úpravu.

„Prvou disciplínou je štandardne pristátie na presnosť s vetroňom L-13. Druhou disciplínou je tradične hod kniplom a treťou pitie piva na čas. Dážď nám znemožnil pristátie na presnosť, preto sme skutočný vetroň museli vymeniť za polystyrénový. V princípe ide o zábavu, takže sme o nič neprišli,“ objasnil Ľubomír Hurajt. Aj keď sa jedná v prvom rade o úsmev na tvári, je to súťaž, ktorá spozná svojho víťaza. Tomu patrí hodnotná cena a potlesk kolegov.

Video: Martin Sýkora / Zdroj: YouTube.com

Podtatrancom počasie neprialo

Úsmev na perách sa však postupne vytráca pri hodnotení už uplynulej leteckej sezóny. „Mali sme horšie leto, ako po minulé roky – plachtársky kvôli počasiu nebolo veľmi úspešné. Aj preto naši plachtári vyhľadávali iné letiská. Zúčastnili sme sa aj Majstrovstiev Slovenska v bezmotorovom lietaní v Partizánskom. Hlavnou činnosťou nášho aeroklubu bol náš letecký výcvik. Tento rok sme evidovali 9 adeptov, ktorým sme sa v bezmotorovom lietaní venovali naplno,“ dodal Hurajt.

Aeroklub Poprad privítal počas sezóny mladé tváre. Jedným z nich je aj Michal Adam Skokňa. „Chcel by som sa raz vypracovať na akrobatického pilota, urobím preto všetko. A čo má mať dobrý pilot? Musí tam byť chuť lietať, je to úplne iný šport ako všetky ostatné. Pre mňa je to veľmi oslobodzujúce – idem kam chcem, lietam si a je to poriadna zábava,“ uviedol Skokňa. „Keď sa vznesieme do vzduchu tak všetky starosti a problémy ostávajú na zemi,“ doplnil predseda popradského aeroklubu.

Ukončenie sezóny v podobe ucelenej akcie nie je pod Tatrami novinkou. Aeroklub Poprad uskutočnil už 16. ročník vydareného a medzi pilotmi obľúbeného podujatia.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie