Martin Sýkora Správy

Ako to vyzerá v Štrbskom plese? Člnkovanie na jazere s preskleným dnom!

Na hladine Štrbského plesa sa počas leta začala v poradí 10. sezóna člnkovania, tento rok ju obohatil čln s preskleným dnom, o ktorý by mal byť veľký záujem.

Ilustračný obrázok k článku Ako to vyzerá v Štrbskom plese? Člnkovanie na jazere s preskleným dnom!
12
Galéria
Foto: Peter Handzuš

Tradícia člnkovania sa na Štrbskom plese začala rozvíjať pred 145 rokmi. Počiatky siahajú do roku 1873, kedy si zakladateľ osady Jozef Szentiványi postavil na južnom brehu jazera poľovnícku chatku a prístavné mólo s člnkovaním sprístupnil verejnosti. Popri kúpaní v prírodnej plavárni sa stalo ďalšou obľúbenou aktivitou.

Ľudová zábava

V roku 1921 na Štrbskom Plese zbúrali starú krytú plaváreň a o rok neskôr postavili novú odkrytú s dreveným pristávacím mólom a požičovňou lodiek. Neskôr ju v roku 1946 výrazne rozšírili a zmenili na lodenicu. Medzi dvoma svetovými vojnami sa na hladine podľa Fabianovej objavovali sporadicky aj plachetnice. V 50. rokoch sa člnkovanie stalo ľudovou zábavou a sezóna trvala od mája do októbra. „V roku 1984 bolo člnkovanie z ochranárskych a bezpečnostných dôvodov zrušené, najmä kvôli odpadu a znečisteniu plesa," doplnila Zuzana Fabianová zo spoločnosti, ktorá prevádzkuje člnkovanie na jazere.

Foto: Peter Handzuš

Čln s preskleným dnom

K obnoveniu tejto aktivity došlo po 24 rokoch 5. júla 2008 z iniciatívy starostu obce Štrba Michala Sýkoru a bývalých Tatranských lanových dráh. Súčasné plávajúce mólo je ukotvené približne v rovnakých miestach ako v 19. storočí. Pre návštevníkov je k dispozícii 23 drevených člnov, využiť môžu osobného veslára či požičanie svadobného člnka. „Minuloročná sezóna bola z nášho pohľadu najúspešnejšia, kedy sme za 73 dní prevádzky vyplavili 5500 člnov a odviezli viac ako 18 000 zákazníkov. Tento rok sme okrem člna s preskleným dnom vymenili aj všetky plastové člny za nové drevené, pretože lepšie zapadajú do prostredia. Presklený čln bol vyrobený s myšlienkou využitia čistoty Štrbského plesa a pozorovania živočíchov, rastlín, či dna jazera," objasnila Petra Jánošová.

Foto: Peter Handzuš

Na čln bez batožiny

Štrbské pleso leží v nadmorskej výške 1346 metrov, má hĺbku 26 metrov a zaberá plochu takmer 20 hektárov. Jazero morénového typu je druhé najväčšie vo Vysokých Tatrách. Takmer 155 dní v roku je pokryté ľadom, nemá žiadny povrchový prítok ani odtok a napájané je iba podzemnými prítokmi a priesakmi. Jazero patrí do 5. stupňa ochrany a tak podlieha prísnym opatreniam. Je tam zakázané chytanie a lovenie rýb a kŕmenie divých kačíc a vodných živočíchov. „Na člnky nie je dovolené brať žiadne jedlo ani príručnú batožinu. Počas člnkovania je zakázané fajčiť, kričať a hádzať odpadky do plesa. Kúpanie a skákanie z člnov do vody je zakázané. Nástup a výstup z člnkov je možný iba na prístavnom móle. Viesť čln pod vplyvom alkoholu, omamných a psychotropných látok alebo iným spôsobom ohrozovať bezpečnosť člnkovania je taktiež zakázané," upozornila Jánošová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM