Do Kostola svätého Egídia sa vrátil relikviár: V kameni sú ostatky svätej Aurélie
V rámci rekonštrukcie na oknách v izbe strážnika vo veži kostola pribudli nové medené lamely, ktoré slúžia ako ochrana proti vetru, dažďu i vtákom.
Po desiatkach rokov sa do Kostola svätého Egídia v Poprade vrátil oltárny kameň s ostatkami svätých – relikviár. V minulosti bol súčasťou hlavného oltára. Informoval o tom miestny aktivista Rastislav Ovšonka.
Pred dvoma rokmi kostol sprístupnil verejnosti, v podkroví vybudoval galériu a spolu s farou sa snaží o jeho obnovu.
Viac správ z Popradu:
Oltárny kameň bol odstránený zrejme krátko po roku 1952, keď bol kostol uzavretý pre verejnosť. Je síce prasknutý, ale pôvodná pečať je neporušená.
Rok 1744
„Zo zachovaných nápisov a pečate vieme zistiť, že v kameni sú uschované ostatky svätej Aurélie a svätého Reparáta. Ide o mučeníkov z tretieho a štvrtého storočia. Kameň je zapečatený pečaťou z červeného vosku Antona Révaya (1718 – 1783), bratislavského kanonika, rožňavského a nitrianskeho biskupa a novomestského prepošta,“ povedal Ovšonka.
Pečať tvorí erb rodiny Révay – zo zlatej koruny vyrastajúci vlk, ktorý drží pred sebou tri ruže. Na zadnej strane je uvedený rok 1744, kedy bol oltárny kameň zapečatený.
Témy, ktoré hýbu Slovenskom
Ako ďalej uviedol, v rámci rekonštrukcie na oknách v izbe strážnika vo veži kostola pribudli nové medené lamely, ktoré slúžia ako ochrana proti vetru, dažďu i vtákom.
Najcennejší prvok
„Už vlani sa podarilo dorobiť chýbajúce krídla v oknách a vymeniť parapety. Maľovanie okien a dverí bolo vo vlastnej réžii. Tohto roku ešte príde na rad výmena dlážky v izbe strážnika a nevyhnutné vysprávky omietok,“ priblížil Ovšonka s tým, že tohto roku boli úspešní so žiadosťou o dotáciu z Výzvy predsedu Prešovského samosprávneho kraja, kde získali dotáciu vo výške 3-tisíc eur na spomenuté práce.
Kostol sv. Egídia postavili v druhej polovici 13. storočia a je spolu s historickou renesančnou zvonicou dominantou centra mesta.
Ide o pôvodne gotickú pamiatku, neskôr prestavanú v barokovom štýle, najzaujímavejším a umelecky najcennejším prvkom interiéru je bohatá fresková výzdoba z 15. storočia.
ilustračné foto