Hasiči varujú: V blízkosti lesov je zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov

Hasiči vyhlásili na území okresu Poprad obdobie zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme.

Peter Handzuš
Ilustračný obrázok k článku Hasiči varujú: V blízkosti lesov je zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov
Foto: Peter Handzuš / Zdroj: Dnes24.sk

V čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. „Fyzickým osobám sa na lesných porastoch a v ich ochrannom pásme zakazuje najmä fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru,“ priblížil riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Poprade Ondrej Šproch. Ľudia v tomto období by nemali ani vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov či spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch.

Vlastníci, správcovia alebo užívatelia lesných pozemkov sú povinní zabezpečovať v lesoch a v ich ochrannom pásme hliadkovaciu činnosť. „Pre osoby vykonávajúce túto činnosť musia vypracovať časový harmonogram s určením trasy pochôdzok a s uvedením konkrétnych časov a miest, kde sa má hliadkovacia služba v danom čase nachádzať, zabezpečiť jej vhodný systém spojenia s ohlasovňou požiarov,“ uviedol Šproch.

Okrem toho je potrebné umiestniť dostatočné množstvo protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od plochy lesných porastov, rovnako aj udržiavať existujúce príjazdové cesty a zdroje vody v stave, ktorý umožňuje bezproblémový príjazd hasičských jednotiek na zásah. „Pracovné stroje, ako sú napríklad lesné traktory, ktoré sa používajú na spracovanie dreva a zvyškov po ťažbe, musia byť vybavené prenosnými hasiacimi prístrojmi, ale aj účinným zachytávačom iskier,“ uzavrel Šproch.

Zdroj: TASR

Odporúčame