Pavol Hrabovský Rôzne

HLASOVANIE: Zlaté oštepy, misky váh aj anjel: Vyberte najkrajší erb obce Popradského okresu

Nielen okresné mesto sa môže pochváliť nezvyčajným motívom vo svojom erbe. Čo všetko nájdeme v symboloch obcí Popradského okresu? Hlasujte za najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Zlaté oštepy, misky váh aj anjel: Vyberte najkrajší erb obce Popradského okresu
26
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Ak nie ste odborník na erby, čiže heraldiku, pri mnohých musíte použiť kúsok fantázie. Z erbu sa dá vyčítať všeličo, sú znakom samostatnosti obcí.

Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Poprad .

Od dekorácie štítov po šľachtickú hodnosť.

Erby sa objavili začiatkom 12. storočia, kedy môžeme vidieť postupný vývoj rytierskeho stavu. Celý jeho vývoj bol prepojený s križiackymi výpravami do svätej zeme.

S tradíciou erbov sa teda v Európe stretávame od stredoveku. Vtedy sa koncom 12. storočia začali postupne priradzovať k šľachtickým rodinám, ktoré sa od seba vzájomne diferencovali – práve použitím charakteristic­kého erbu.

„Tie úplne najstaršie erby, v dvanástom, trinástom a štrnástom storočí, pokiaľ to boli erby šľachtických rodín, často tam bol znázornený nejaký hrdinský čin toho rytiera. V mnohých takýchto rodových erboch nachádzame napríklad rytiera s mečom alebo rytiera na koni či rytiera, ktorý popravuje nejakého nepriateľa,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Bájne bytosti a legendy

Pokiaľ ide o erby, nestretávame sa len s vyobrazením hrdinských činov. Vyobrazené sú tu aj bájne bytosti a legendy. „Veľmi často sa v erboch stretávame s okrídleným koňom Pegasom, ktorý je známy naozaj len z mytológie, potom s jednorožcami alebo s nejakými okrídlenými levmi a podobne,“ hovorí Nádaská.

Práve s vyobrazením mýtickej postavy sa môžeme stretnúť, napríklad, na erbe Tatranskej Javoriny – vztýčený grif drží zlatý javorový list. Zaujímavý erb vlastní aj obec Hôrka, kde môžeme vidieť dve prekrížené zlaté oštepy, spolu s dvoma prekríženými zlatými kladivami. S náboženskou symbolikou sa stretávame u viacerých erbov. Z tohto radu sú zaujímavé zobrazenia Baránka Božieho na erboch obcí Gánovce a Liptovská Teplička.

Ak nepoznáte históriu erbu vášho mestečka či obce, keď najbližšie budete prechádzať okolo tabule, všimnite si jeho zobrazenie. Možno si s kúskom fantázie vytvoríte vlastný príbeh.

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí Popradského okresu do 6. novembra (polnoci). Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

Aký erb ste zvolili tým najkrajším? Odpoveď už čoskoro.

Erby obcí okresu Poprad
26
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Rýchle správy

Najčítanejšie