Martin Sýkora Hokej

Kamzíci vo východniarskom derby porazili Košice a vybojovali tri body

Popradskí hokejisti zlepšili fanúšikom vianočnú sviatočnú náladu výkonom i výsledkom proti tradičnému súperovi z metropoly východu - z Košíc.

Ilustračný obrázok k článku Kamzíci vo východniarskom derby porazili Košice a vybojovali tri body

Oficiálny začiatok východoslovenského derby natiahli oficiality domáceho klubu. Najprv krstila svoj oficiálny hokejový životopis popradská hokejová ikona Arne Kroták, ktorý túto sezónu laboruje so zraneniami. Po krste nasledovalo odovzdávanie pamätného dresu útočníkovi Patrikovi Svitanovi s číslom 400. Toľko zápasov totiž odohral v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži. Domáci boli v prvej tretine lepším tímom a v 16. minúte sa zaslúžene ujali vedenia. Tesne po skončení presilovej hry do horného rohu Habalovej brány parádne trafil Dávid Buc – 1:0.

Najviac vzruchu prinieslo prostredné dejstvo. Pri Mlynarovičovom zakončení už dvíhali diváci ruky nad hlavu, ale puk odrazený od konštrukcie bránky iba poskakoval po bránkovej čiare. Následnú dorážku Svitanu chytil opäť na bránkovej čiare košický legionár Pulli. Po jeho faule ale hrali domáci presilovku. V nej opečiatkoval Habalovu žrď pohotovou strelou Svitana. Na druhej strene nebezpečne pohrozil Boltun s Hričinom. Poprad sa svojho druhého gólu dočkal až v 31. minúte, keď sa presadil po individuálnej akcii Štrauch. Hostia začali hrať až v závere tretiny. Ich pokusy ale s prehľadom kryl popradský brankár Corbeil, ktorý neinkasoval už osem tretín po sebe.

Čaro brankára Popradu odkliali Košičania až v 41. minúte počas presilovej hry. Šedivého akciu zakončoval do prázdnej brány Suja a hostia tak znížili na 2:1. Domáci však nečakane udreli o šesť minút, keď McDowellove nahodenie tečoval Heizer. Necelých desať minút pred koncom riadnej hracej doby sa škaredým zákrokom prezentoval hosťujúci obranca Dudáš. Matúš Paločko po jeho údere lakťom do hlavy skončil na ošetrovni. Päťminútovú presilovú hru Popradčania nezahrali dobre, navyše hneď v jej úvode inkasovali po úniku Jenčíka so Sujom – 3:2. Definitívnu podobu dostalo skóre zápasu na začiatku 57. minúty. Najprv Bondrovu strelu zastavila žrď, aby z následného odrazu profitoval dorážajúci Abdul. Poprad zdolal vo vianočnom zápase oceliarov z Košíc v pomere 4:2.

HK Poprad – HC Košice 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Góly: 16. Buc (Svitana, D. Brejčák), 31. Štrauch (Dinda), 47. Heizer (McDowell, Brejčák), 57. Abdul (Bondra, Dinda) – 41. Suja (Šedivý), 52. Suja (Jenčík).

Rozhodovali: Jonák, Lokšík – Krajčík, Gajan, vylúčení: 4:6, navyše: Dudáš (Košice) 5 min + DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 3268 divákov.
Poprad: Corbeil – D. Brejčák, McDowell, König, Petran, Ježek, Dinda, Krempaský – Štrauch, Mlynarovič, Svitana– Lichanec, Heizer, Buc – Abdul, Vartovník, Bondra – Hvila, Bjalončík, Vašaš.
Košice: Habal – Čížek, Kessel, Šedivý, Dudáš, Michalčin, Pulli, Koch, Matejka – Suja, Hovorka, Kafka – Soltés, Pacan, Spilar – Jenčík, Boltun, Hričina – Petráš, Vrábel, T. Klíma.

Marcel Ozimák, tréner Popradu: „Chcem dnes vyzdvihnúť bojovný výkon chalanov. Je to pokračovanie série zápasov, kde hráme oduševnene a so srdcom. Chcem vyzdvihnúť dnešnú návštevu a podporu. Diváci boli našim šiestym hráčom na ľade. Chalani im to vrátili fantastickým výkonom proti silným Košiciam.“

Milan Jančuška, tréner Košíc: „Bol to vyrovnaný zápas. O dnešnom víťazstve Popradu rozhodlo veľa vylúčených hráčov, mali sme aj slabšie úseky hry. Škoda najmä tých situácií v prečísleniach, ktoré sme nezvládli. Som veľmi nahnevaný, v ďalších zápasoch to musí vyzerať inak.“