Martin Sýkora Rôzne

Ľubovnianske múzeum zaznamenalo v roku 2016 rekordnú návštevnosť!

Na severnom Spiši zlomili rekord. Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni, ktorého súčasťou je hrad a skanzen, navštívilo v roku 2016 historicky najviac návštevníkov.

Ilustračný obrázok k článku Ľubovnianske múzeum zaznamenalo v roku 2016 rekordnú návštevnosť!
Zdroj: Dnes24.sk

Najviac Slovákov

V múzeu zaznamenali 185 556 platiacich ľudí, čo je v porovnaní s rokom 2015 o 41 000 ľudí a o 30 percent viac. Tak ako v roku 2015, tak aj v uplynulom roku prevažovali domáci návštevníci. Podľa slov riaditeľa išlo predovšetkým o klasické rodiny s deťmi.

„Za nimi nasledovali Poliaci a nárast sme zaznamenali u českých turistov,“ priblížil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

„Rok 2016 bol pre Ľubovnianske múzeum mimoriadne úspešný. Dosiahli sme nielen rekordnú návštevnosť, ale taktiež sme získali rekordný počet historických predmetov do zbierkového fondu múzea, ide o 722 kusov predmetov. Vydali sme šesť publikácií a realizovali sme 33 veľkých kultúrno-animačných podujatí,“ priblížil riaditeľ. V roku 2016 si na hrade pripomenuli 60. výročie existencie múzea v Starej Ľubovni, ale aj osobnosť Mórica Beňovského.

Úspešné podujatia

„Z podujatí boli najúspešnejšie Hradné slávnosti na prelome mesiacov júl – august, kedy sme realizovali rekonštrukciu historickej udalosti z roku 1656, a to príchod poľského kráľa Jána Kazimíra na hrad Ľubovňa. Počas troch dní hrad navštívilo 5600 návštevní­kov,“ povedal Mikulík s tým, že úspech zaznamenali najmä vystúpenia poľskej husárskej jazdy. Medzi obľúbené podujatia patrilo aj divadlo s pesničkami či koncerty Márie Čírovej a Janka Ledeckého.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie