Mesto bude v roku 2018 hospodáriť s rozpočtom vo výške 12,7 milióna eur

Rozpočet pre budúci kalendárny rok schválili aj v Levoči. Vyrovnaný rozpočet na úrovni 12,7 milióna eur pokryje aj rozpracované investičné akcie a výdavky.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Mesto bude v roku 2018 hospodáriť s rozpočtom vo výške 12,7 milióna eur
Zdroj: TASR

Mesto Levoča bude na budúci rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške cca 12,7 milióna eur. Bude o čosi vyšší ako v končiacom sa roku 2017. „V príjmovej časti sme vychádzali z prognózy Ministerstva financií SR, keď sme zapojili príjem z podielových daní vo výške takmer 6,13 milióna eur, čo predstavuje päťpercentný nárast oproti roku 2017,“ uviedla zástupkyňa primátora Levoče Lýdia Budziňáková.

Rast príjmov bežného rozpočtu podľa nej vyplýva zo štátneho rozpočtu a vyššieho výnosu z podielových daní z príjmov fyzických osôb. Rast bežných výdavkov na druhej strane je dôsledkom zvýšenia tarifných miezd zamestnancov o 4,8 percenta v zmysle Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa a predpokladaného rastu cien tovarov a služieb. „Kapitálové príjmy sú naplánované opatrne, neplánujeme v rozpočte tie, ktoré ešte nie sú zazmluvnené, či už z predaja majetku, alebo z dotácií. Skutočnosť bude pravdepodobne vyššia,“ dodala Budziňáková s tým, že príjmy kapitálového rozpočtu budú na úrovni 1,24 milióna eur. Kapitálové výdavky sú závislé od výšky kapitálových príjmov a prebytku bežných príjmov.

Zdroj: Dnes24.sk

Rozpočet mesta na budúci rok finančne kryje rozpracované investičné akcie a výdavky na ich dokončenie týkajúce sa napr. rekonštrukcie Košickej brány a Základnej školy G. Haina. „Tiež sú rozpočtom pokryté splátky úverov a celková zadlženosť mesta sa bude znižovať,“ doplnila zástupkyňa primátora. Mesto však bude v ďalšom roku realizovať aj nové investičné akcie. Z najväčších naplánované sú dve nové mestské komunikácie pri novších individuálnych bytových výstavbách. Konkrétne na ulici Ruskinovský chodník, kde sú plánované náklady vo výške 146 000 eur a tiež v lokalite Za sedriou s rozpočtom na úrovni 100 000 eur. „Z prostriedkov štátneho rozpočtu počítame s dotáciou na pokračovanie v stavebných prácach na exteriéri baziliky sv. Jakuba vo výške 500 000 eur. Z dotácie z rezortu školstva budeme rekonštruovať telocvičňu Základnej školy Štefana Kluberta v objeme cca 70 000 eur,“ uviedla Budziňáková.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame