Mesto už vie, čo s popradskou ruinou: Vo Veľkej má vzniknúť múzeum turistiky

Mesto Poprad plánuje v budove bývalého Tatranského múzea v mestskej časti Veľká vybudovať múzeum turistiky. V tejto budove sa niekedy nachádzalo Tatranské múzeum.

Martin Sýkora
Ilustračný obrázok k článku Mesto už vie, čo s popradskou ruinou: Vo Veľkej má vzniknúť múzeum turistiky
Foto: Peter Handzuš

Zámer kúpiť budovu, ktorá je od roku 1995 nevyužívaná a chátra, schválili poslanci v minulom roku po dlhých rokovaniach. Poslanci na ostatnom aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Poprade vyčlenili na vypracovanie projektovej dokumentácie múzea 30 000 eur.

180 tisíc na kúpu a 30 na projekt

„Od roku 1925 slúžila budova na umiestnenie zbierok Tatranského múzea a obecnej knižnice. Rozhodovanie o zámere kúpiť tento objekt podmienila práve možnosť nadviazať na bohatú tradíciu Tatranského múzea založeného vo Veľkej už v roku 1882,“ uviedol vedúci odboru urbanizmu a priestorového plánovania Mestského úradu v Poprade Ľuboslav Mlynarčík. Budova sa naposledy, do roku 1995, využívala ako internát Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho vo Veľkej.

Mesto Poprad kúpilo budovu historického významu za 180 000 eur. „Objekt bude mať po rekonštrukcii okrem iného aj význam a prínos pre rozvoj cestovného ruchu nášho mesta s regionálnou i celoslovenskou pôsobnosťou,“ povedal Mlynarčík.

Objekt treba doslova zachrániť

Budova je súčasťou Velického námestia. Podľa Mlynarčíka by sa v interiéri mali vytvoriť viaceré expozície. Medzi nimi prezentácia kultúrno–historickej časti, expozícia liečebno-rekreačná z hľadiska histórie a časť zameraná na šport. Vytvoriť by sa mala aj oddychová zóna s terasou nad riekou.

Mlynarčík počas rokovania zastupiteľstva uviedol, že financie pôjdu napríklad na geodetické stavby či na statické posudky. „Je možné získať prostriedky aj z eurofondov. My to chápeme ako polyfunkčný objekt a potrebujeme peniaze na záchranu tohto objektu. Minulý týždeň nám tam padol komín," uviedol na zasadnutí mestského zastupiteľstva Mlynarčík.

Podľa poslancov ľudí trápia iné veci

Proti investíciám do schátranej budovy bolo viacero poslancov. „Na to sme už upozorňovali v čase pri nadobudnutí budovy do vlastníctva mesta. Teraz schvaľujeme 30 tisíc na budovu, ktorú aj tak nezachránime. Koľko to bude ešte?,“ pýtala sa poslankyňa Anna Schlosserová, podľa ktorej by sa mesto malo zaoberať vážnejšími vecami, ako je vznik múzea.

„Z akého dôvodu tu vyplýva stále nejaká nová investícia a stále sa na program nedostanú návrhy, ktoré sme dali ešte v roku 2015?“ pýtal sa poslanec Rudolf Kubus. „V prvom rade by sme mali investovať do vecí, ktoré trápia občanov,“ konštatoval poslanec Vladimír Lajčák.

Podľa primátora Popradu Jozefa Švagerka zriadenie múzea predstavuje cestu, ako získať financie na projekt rekonštrukcie z výzvy, v ktorej by finančné prostriedky boli oprávnenými nákladmi.

Zdroj: Dnes24/TASR

Odporúčame