Rôzne

Nad Ždiarom bude veselo: Goralské folklórne slávnosti ponúknu atraktívny PROGRAM

Už čoskoro sa budú v turistickom centre nad obcou Ždiar konať Goralské folklórne slávnosti.

Ilustračný obrázok k článku Nad Ždiarom bude veselo: Goralské folklórne slávnosti ponúknu atraktívny PROGRAM
Zdroj: TASR/Lukáš Furcoň

Od piatka 11. do nedele 13. augusta sa uskutoční ich 27. ročník. Organizátori si pripravili kultúrny program a prezentáciu goralských zvykov a tradícií. Informoval o tom Michal Rusiňák, marketingový manažér tamojšieho horského strediska, ktoré podujatie chystá spolu s obcou Ždiar.

„Slávnosti vznikli s cieľom zachovať a prezentovať tradičnú goralskú kultúru, zvyky, tradície a remeslá, ale i spôsob života v horských nehostinných podmienkach. Program sa bude konať priamo pod Chodníkom korunami stromov v Bachledovej doline, v nadmorskej výške 1200 metrov,“ uviedol Rusiňák.

Atraktívny program

Na pódiu sa návštevníkom predstavia Peter Bič Project a Štefan Štec, Iconico, Sima Magušinová a ďalší umelci. Pre najmenších sú pripravené predstavenia Paci Pac, Spievankovo, Fíha Tralala a bohatý sprievodný program.

Predstavia sa tiež goralské folklórne súbory z regiónu a zo zahraničia. Vrcholom celého podujatia bude podľa Rusiňáka vystúpenie profesionálneho Slovenského ľudového umeleckého kolektívu.

Svet remeselníkov

Návštevníci budú môcť okrem toho vidieť výrobu tradičných ždiarskych čepcov a svadobnej party, ždiarskej valašky zvanej čupagy a nazrú tiež do výroby drevených šindľov, korýtok, hrablí, kožených zápästkov či družbovských klobúkov.

„Remeselníci tiež ukážu, ako sa robia ždiarske súkenné nohavice a košeľové výšivky, či už staré karpatské krížikové alebo výšivky makov na plátenných mužských košeliach,“ dodal Rusiňák. Program slávností štartuje v piatok o 10:00 hod.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM