Správy

PANIKA v školách v Starej Ľubovni: Prišli im rekordné nedoplatky za teplo

ZŠ Levočská má napríklad z pôvodných 1 400 eur platiť viac ako 10-tisíc eur mesačne, v prípade MŠ Vsetínska je to po novom 5 100 eur.

Ilustračný obrázok k článku PANIKA v školách v Starej Ľubovni: Prišli im rekordné nedoplatky za teplo
Zdroj: Dnes24.sk/Milan Hanzel

Školským zariadeniam v Starej Ľubovni prišli rekordné nedoplatky za teplo. Informoval o tom primátor mesta Ľuboš Tomko s tým, že zlá situácia je v školách, ktoré majú vlastný zdroj tepla, teda plynové kotly alebo tepelné čerpadlá.

Štát avizoval, že na nedoplatky zriaďovateľom prispeje.

„Napríklad Základná škola (ZŠ) Levočská má nedoplatok za plyn takmer 29-tisíc eur a Materská škola (MŠ) Vsetinská skoro 14-tisíc eur,“ upozornil Tomko.

Likvidačné platby

Okrem toho sa školám niekoľkonásobne zvýšili aj zálohové platby na rok 2023.

Tie sú podľa primátora neúnosné a likvidačné. ZŠ Levočská má napríklad z pôvodných 1 400 eur platiť viac ako 10-tisíc eur mesačne, v prípade MŠ Vsetínska je to po novom 5 100 eur, kým vlani platili necelých 700 eur, a v ZŠ Podsadok sa zvýšila platba z 459 eur na 3 300 eur.

V tamojšej základnej umeleckej škole majú po novom platiť takmer 2 200 eur, pričom vlani to bolo na úrovni 340 eur mesačne.

„Intenzívne pracujeme na riešení vzniknutej situácie, o ďalšom postupe budeme obyvateľov včas informovať,“ dodal Tomko.

Aké budú kroky

Školám financovaným priamo zo štátneho rozpočtu by mali kompenzovať vysoké ceny energií v dvoch krokoch. Najprv im majú poskytnúť financie na nedoplatky za rok 2022, potom zvýšiť rozpočet, aby mohli uhradiť aktuálne záväzky voči dodávateľom.

Postup je výsledkom rokovania dočasného ministra školstva Jána Horeckého s dočasným predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽANO), ministerstvom financií a ministerstvom hospodárstva. TASR o tom informovali z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Viac správ z Popradu a okolia:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM