Peter Handzuš Kultúra Správy

Po tmavom tripe prišiel trip svetlý: Protidrogové predstavenie v Poprade

Po roku a pol sa pod Tatry vrátil herec Martin Žák s multimediálnym protidrogovým predstavením pre žiakov 7.-9. ročníkov ZŠ a pre stredoškolákov.

Ilustračný obrázok k článku Po tmavom tripe prišiel trip svetlý: Protidrogové predstavenie v Poprade
13
Galéria
Foto: Peter Handzuš

V marci 2017 mohli študenti stredných škôl zažiť v Aréne Poprad multimediálne predstavenie The Dark Trip. Bol to autobiografický príbeh herca Martina Žáka, ktorý užíval drogu extázu a po predávkovaní skončil v nemocnici. So svojou závislosťou začal bojovať a nakoniec sa mu to podarilo. Teraz sa venuje mladým ľuďom, ktorým hovorí o zlyhaniach vo svojom živote, ale aj o tom, ako dokázal zo svojho života drogu vytesniť a dokáže sa venovať ľuďom okolo seba.

The Dark Trip bol viac o jeho závislosti, pokračovanie nazvané The Light Trip je o tom, ako sa Martinov život zmenil. “Dark trip bol o tom, že som mal osobné problémy s drogami, Light trip je o tom, ako žijem teraz, keď už s drogami problém nemám. Že žijem naplno, pracujem, spoznávam krásnych ľudí, ktorí sú okolo mňa a som šťastný. Je to taká motivácia pre mladých ľudí, aby rovno žili v tom light tripe od začiatku a naplno,” objasnil zmysel predstavenia Martin Žák.

So študentami v Poprade si petržalský herec rozumel a reakcie publika boli skutočne bezprostredné. “Keď máme niekoho radi úprimne, tak to cíti aj druhá strana. Ja som dnes v Poprade cítil, že nám rozumeli, že vedeli, že im nechceme ublížiť, ale že im chceme v živote pomôcť, aby využívali život správne,” dodal Martin.

Zdroj: Dnes24.sk

S podporou mesta Poprad, Podtatranského osvetového strediska a Prešovského samosprávneho kraja sa podarilo zorganizovať toto predstavenie v Aréne Poprad, kde sa mohli zísť žiaci a študenti zo škôl v Poprade, ale aj zo širšieho okolia. “Tieto veľké akcie vzbudia záujem o problematiku, navodia emóciu a s týmto treba ďalej pracovať. Efektívnosť všetkých prevenčných programov spočíva v dlhodobejšej práci. Z toho dôvodu aj my pracujeme najmä dlhodobo a dokonca aj s nižšími ročníkmi, na prvom stupni základných škôl” povedal po predstavení organizátor a riaditeľ neziskovej organizácie Život bez závislostí Jozef Brenkus.

Život bez závislostí je jednou z organizácií, ktoré sa nielen v Poprade, ale na celom Slovensku venujú prevenčnej činnosti a práci so závislými a ich rodinnými príslušníkmi. Skúsený tím pomáha prerušovať cyklus závislostí v rodinách už od roku 2005. Študenti dostali počas predstavenia The Light Trip pozvánku na “afterparty”, kde im budú k dispozícii odborníci na závislosti a tímy z komunít, ktoré sa v Poprade venujú mladým ľuďom v rámci voľnočasových aktivít. “Chcem povzbudiť aj školy, ktoré tu boli, aby deťom pripomenuli, že je tu platforma, kde môžu vo voľnom čase robiť veci, ktoré posilnia to, čo je zdravé a nasmerujú ich životy pozitívne. Prvé stretnutie bude 4. októbra o 17:00 v Klubcentre D.E.P.O. na Novomeského ulici 2 v Poprade. Zídeme sa tam všetci, ktorí sme v koordinačnom tíme, ktorí chceme ďalej pracovať s deťmi a mládežou a budú tam predstavené jednotlivé aktivity a organizácie,” uzavrel Jozef Brenkus.

Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM