Pavol Hrabovský Kultúra

Pocta slovenskej legende: Odhalenie busty Milana Rastislava Štefánika v OBRAZOCH

Popradčania si uctili jednu z najväčších osobností našich dejín. Generál Milan Rastislav Štefánik má svoju vlastnú bustu aj v našom meste.

Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Poprad odhalilo bustu Milana Rastislava Štefánika za účasti primátora, poslancov a hostí z Matice slovenskej. Nechýbal ani sprievodný program, spolu s preletom slovenských letcov.

Pocta legende

Busta vznikla pri príležitosti 140. výročia narodenia Milana Rastislava Štefánika a umiestnená je na ulici, ktorá rovnako nesie jeho meno. Okolo busty nájdeme novovybudované miesto s lavičkami, ktoré vytvára nový park oproti budove okresného súdu. Autorom tohto umeleckého počinu je akademický sochár Ladislav Berák, ktorý sa žiaľ veľkolepého odhalenia nedožil. Bustu slávnostne odhalil primátor mesta Poprad, Anton Danko.

Bronzová busta Milana Rastislava Štefánika spája dva piliere, symbolizujúce dva národy – Český a Slovenský. Rovnako symbolizujú aj dva piliere demokracie, no v neposlednom rade aj krídla dvojplošníka, na ktorom posledný krát vzlietol. Na spodnom podstavci nájdeme vyobrazený známy výrok a životné motto slovenskej legendy: „V pravdu veriť, v pravde žiť a pravdu brániť.“

Od chudobného dieťaťa po ikonu dejín

Milan Rastislav Štefánik sa narodil do chudobnej rodiny dvanástich detí. Mladý Štefánik mal záľubu v literatúre, ktorú mal k dispozícií vďaka svojmu otcovi. Ten pôsobil ako evanjelický kňaz. V dospelosti vynikal inteligenciou, dôvtipom a šarmom. O jeho intelekte svedčí aj fakt, že ovládal osem cudzích jazykov. Medzi jeho veľké koníčky patrilo cestovanie, kedy ako jeden z prvých Slovákov zdolal Mont Blanc a precestoval, skoro celý svet. Druhou vášňou boli hviezdy a hvezdárstvo, ktorému sa aktívne venoval.

Stal sa zvučným menom v zahraničnej politike. Práve vďaka svojmu vplyvu výrazne pomohol vzniku Československej republiky, po boku Tomáša Garrigua Masaryka. Pôsobil ako niekdajší podpredseda Československej národnej rady. Vďaka svojim vojenským úspechom a skúsenostiam sa stal prvým ministrom vojny. Ako minister vojny pôsobil v dočasnej a neskôr aj v novovzniknutej vláde. Dňa 4. mája 1919 sa mu stal osudným let domov. Pochovaný je v Mohyle na Bradle, ktorá je dielom architekta Dušana Jurkoviča.

Ako to vyzeralo na slávnostnom odhalení si môžete pozrieť v priloženej galérií.

Nezabudnite nás aj naďalej sledovať na našom Facebooku a Instagrame. Nenechajte si ujsť aktuálny obsah z Popradu a okolia.

Odhalenie busty Milana Rastislava Štefánika v Poprade
10
Galéria
Foto: Pavol Hrabovský
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie