Správy

Priazeň má už 30 rokov: Bránami botanickej záhrady prešlo za ten čas štvrť milióna ľudí

Súčasťou areálu je i zásobná záhrada, kde si pracovníci expozície dokážu vzácne rastlinky predpestovať. Prejsť sa tam môžeme každý deň do 18. septembra.

Ilustračný obrázok k článku Priazeň má už 30 rokov: Bránami botanickej záhrady prešlo za ten čas štvrť milióna ľudí
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách, známa skôr ako botanická záhrada, sa teší priazni návštevníkov už tri desaťročia.

Od 15. júla 1992 prešlo jej bránami prešlo viac ako štvrť milióna ľudí.

Tí, ktorí ju navštívia tento piatok 15. 7., budú mať vstup zdarma. Informovala o tom Martina Petránová zo Správy Tatranského národného parku.

Hoci najkrajší pohľad na areál botanickej záhrady býva podľa ochranárov v máji a júni, keď kvetena doslova hýri všetkými farbami, aj v týchto dňoch je čo obdivovať.

„Momentálne ešte kvitne plesnivec alpínsky, kruštík močiarny či kurička vápencová. Pri prechádzke expozíciou návštevníci však zaregistrujú aj prilbicu tuhú, klinček včasný, hlaváč fialový lesklý alebo vičenec horský. Väčšina rastlín však už odkvitla, keďže najprv bola dlho zima a potom prišli horúce dni,“ priblížila botanička Zuzana Kyselová, ktorá je zároveň odbornou garantkou Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici.

Súčasťou areálu je i zásobná záhrada, kde si pracovníci expozície dokážu vzácne rastlinky predpestovať.

Časť z nich dokonca ponúkajú na predaj. Záujmu sa tradične teší najmä plesnivec alpínsky, horec Clusiov a dryádka osemlupienková.

„Šancu zoznámiť sa so vzácnymi druhmi tatranskej flóry už niekoľko rokov majú aj nevidiaci. Hneď pri vstupe nájdu informačný panel s popisom biotopov v Braillovom písme spolu s plastickou mapou celého areálu,“ dodala Petránová s tým, že pre slabozrakých sú pripravené špeciálne lupy, ktoré im uľahčia čítanie menoviek pri jednotlivých rastlinkách.

Prejsť sa botanickou záhradou môžu milovníci flóry každý deň až do 18. septembra. Do konca letných prázdnin bude otvorená od 9.00 hod. do 17.00 hod.

Na jeseň sa otváracie hodiny o niečo skrátia, prehliadku tatranskej kveteny budú musieť návštevníci stihnúť do 15. hodiny.

ilustračné foto

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM