Martin Sýkora Samospráva

Projekt Nový Poprad chce radnica obnoviť: V prvej fáze chce 100 bytov

Nové sídlisko za 6 rokov v Poprade nevyrástlo. Pôvodný investor nedokázal zohnať na realizáciu projektu peniaze. Zámer budovať nové bývanie však ostal aktuálny.

Ilustračný obrázok k článku Projekt Nový Poprad chce radnica obnoviť: V prvej fáze chce 100 bytov
Zdroj: Dnes24.sk

Na Suchoňovej ulici v Poprade by mali v budúcnosti pribudnúť ďalšie bytové domy. Samospráva plánuje vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž na prenájom svojich pozemkov v časti sídliska Juh IV na výstavbu bytoviek, ktoré by mali byť postavené do začiatku roka 2018. Viceprimátor Popradu Pavol Gašper by tu rád videl minimálne 100 nových bytov.

Aby Popradčania ostali v Poprade

Radnica vidí možnosť, ako zabezpečiť výstavbu bytov, v prenájme pozemku pre investora, ktorý na prenajatom pozemku postaví byty. Následne po kolaudácii bytového domu kúpi od mesta Poprad tento pozemok do svojho vlastníctva. Rovnako môže tieto byty odkúpiť do svojho vlastníctva samospráva, a to buď z vlastných zdrojov, alebo z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania.

„V tomto volebnom období sme sa zamerali na to, aby sme zastavili pokles úbytku obyvateľov v Poprade, a naopak, naštartovali jeho nárast. Znamená to nájsť pre ľudí bývanie a prácu,“ skonštatoval viceprimátor.

Podmienky majú odradiť špekulantov

„V rámci podmienok verejnej obchodnej súťaže sme sa snažili eliminovať situácie, že investor nebude mať dostatok finančných prostriedkov a stavba ostane v štádiu rozostavania, neukončí ju a podobne,“ uviedla vedúca odboru správy majetku na Mestskom úrade v Poprade Iveta Borňáková s tým, že takouto podmienkou je preukázanie finančnej spôsobilosti vo výške minimálne jedného milióna eur. Rovnako sa musí zložiť zábezpeka vo výške 30 000 eur, ktorú navrhovateľom vrátia do 14 dní odo dňa vyhodnotenia návrhov.

PREČÍTAJTE SI AJ: Masívnejšia výstavba rodinných domov v Poprade: Radnica chce vysporiadať pozemky

Developér pôjde do rizika

„Tým, že podmienky sú veľmi striktne nastavené, na verejnej obchodnej súťaži sa môžu zúčastniť len veľmi skúsení developéri. To predpokladá takú intenzitu výstavby, že v januári či februári 2018 by sme mohli mať postavené bytovky. V prípade, že by projekt meškal, riziko by zostávalo stále na developérovi a v tom spočíva to zníženie rizika pre mesto,“ vysvetlil Gašper. Podľa neho by na popradskom sídlisku malo vyrásť do 100 nových bytov.

PREČÍTAJTE SI AJ: Poslanci odsúhlasili projekt Skatepark: Mládež sa dočká po dlhých rokoch

V lokalite na sídlisku Juh IV chcelo v minulosti s výstavbou bytových domov začať už bývalé vedenie mesta. Išlo o projekt s názvom Nový Poprad, o ktorom sa hovorilo v roku 2010. Mesto však v roku 2014 zrušilo všetky zmluvné vzťahy so spoločnosťou Tenzona Invest, s.r.o., ktorá mala projekt Nový Poprad realizovať. Firma v tom čase nedokázala nájsť finančné prostriedky na plnenie zmluvy.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM