Monika Gécziová Rôzne

Rakovine hrubého čreva sa dá predchádzať: Patrik Herman v Poprade vysvetľoval význam prevencie

Už 13 rokov chodí známy televízny moderátor Patrik Herman spolu s bývalými onkologickými pacientmi po celom Slovensku, aby ľuďom zdôrazňovali obrovský význam prevencie rakoviny hrubého čreva. A zavítali aj do Popradu.

Zdroj: Dnes24.sk

Rakovina hrubého čreva sa môže týkať kohokoľvek z nás. Za rizikový sa však považuje najmä vek od 50 do 75 rokov. A najmä práve ľudia v tomto veku by mali na prevenciu dbať viac, ako ktokoľvek iný. K lekárovi totiž nestačí prísť až v čase, keď už máte problémy s trávením, nadúvaním, či vylučovaním, prípadne kŕče či iné bolesti. Vtedy už malý polyp môže rásť a ak začne krvácať, mení sa na rakovinový nádor, ktorý môže začať metastázovať. V tomto štádiu sa už šanca na vyliečenie prudko znižuje.

„Snažíme sa preto ľudí presvedčiť, že je potrebné riešiť prevenciu v čase, keď ich nič nebolí a nemajú žiadne problémy. Odhaliť rakovinu, prípadne i inú chorobu môže jednoduchý test na skryté krvácanie, ktorý si každý môže urobiť v pohodlí svojho domova a nemusí nikam chodiť, nakoľko tieto moderné testy sú už samovyhodnocovacie. My sme pred 13. rokmi, keď mi na rakovinu hrubého čreva zomrel otec, takéto vedomosti nemali a tak ho zabila naša nevedomosť,“ priznáva moderátor a propagátor prevencie rakoviny hrubého čreva Patrik Herman.

Nebyť sebec voči svojim blízkym

Testy na skryté krvácanie sú súčasťou Národného skríningu rakoviny hrubého čreva, ktorý na začiatku tohto roka spustilo Ministerstvo vnútra SR. V úvodnej fáze bolo vybratých 20 tisíc z 900 tisíc Slovákov v rizikovom veku, ktorým zdravotné poisťovne poslali domov do poštových schránok tieto testy. Tí, ktorí ich nedostali, si ich môžu vypýtať u svojho obvodného lekára. Po 50 roku veku ich preplácajú všetky zdravotné poisťovne, dve z nich dokonca už po 40-tke. Test by sa mal opakovať každé dva až tri roky.

„Ak už mám akékoľvek zábrany urobiť si tento test, mal by som si ho urobiť keď už nie kvôli sebe, tak kvôli svojim blízkym, svojej rodine, deťom, vnúčatám, pravnúčatám. Kvôli ľuďom, ktorých ľúbim alebo ktorí ľúbia mňa. To je tá zásada, keď už som sebec voči sebe, nemal by som byť sebcom voči ostatným. Len tak môžeme znížiť to strašné číslo úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva na Slovensku, v ktorom sme svetová špička,“ vysvetľuje Herman, ktorý šíri osvetu už 13 rokov, počas ktorých s bývalými onkologickými pacientmi prešli s obrovským nafukovacím hrubým črevom už množstvo slovenských miest a obcí. Teraz po prvýkrát s podporou Ministerstva zdravotníctva SR.

Patrik Herman Popradčanom vysvetľoval dôležitosť prevencie rakoviny hrubého črev
29
Galéria

Hanba život nezachráni

Aj pri návšteve Popradu známeho moderátora sprevádzali bývalé, ale i súčasné onkologické pacientky, ktoré Popradčanom takisto vysvetľovali význam prevencie. Samé si totižto peklom liečby rakoviny prešli alebo stále prechádzajú.

„My sme síce „prsnikárky“, ale vieme, aká je prevencia dôležitá a preto tento krásny projekt veľmi rady posúvame ďalej, podporujeme a šírime osvetu. Keď som mala možnosť ísť do tohto projektu, ani na sekundu som nezaváhala. Je to niečo úžasné, keď vám ľudia prídu povedať, že ste im zachránili život, lebo prišli k lekárovi včas. Množstvo ľudí sa hanbí, pretože sa tu bavíme o konečníku a stolici, ale hanba vám život nezachráni. Len treba ísť a riešiť to. Skutočne, všetko je o prevencii,“ povzbudzuje ľudí do prevencie Jana Hižnayová, ktorá je sama onkologickou pacientkou a stále sa na túto zákernú chorobu lieči.

Spolu s ďalšími bývalými pacientkami pracuje v onkologickej poradni v onkologických ústavoch v Bratislave a v Košiciach, kde pacientom s rakovinou poskytuje psychickú podporu a pomoc. „Samé sme si tým prešli a vieme, čo teraz prežívajú. Ja sama mám rakovinu prsníka a už druhú recidívu, keď metastázujem do pľúc a odchádzajú mi i obličky. Každý deň som na „chemoškách“, ale neplačem do perín. Zoberiem sa a idem pomáhať, lebo viem, že môžem. Keď mi niekto povie, že sa to nedá, ja mu poviem, že sa dá. Treba len zaťať zuby a ísť. Nikdy sa nevzdávať. A hlavne, chorobu prijať, potom je život jednoduchší. Jednoducho som to dostala a musím sa s tým naučiť žiť. Mám pre koho, tak musím,“ hovorí aktívna a energická Janka, o ktorej by ste nikdy nepovedali, že bojuje s rakovinou.

Prevenciu zdôrazňuje aj biatlonista Hurajt

Aj ona, tak ako všetci ostatní onkologickí pacienti, či tí, ktorých rakovina zasiahla rodinného príslušníka, prízvukuje dôležitosť prevencie. Aj preto prišiel v rámci Črevotour do Popradu podporiť tento projekt aj bývalý reprezentant Slovenska v biatlone Pavol Hurajt. „Na rakovinu mi zomrel otec a viem, aké to je stratiť niekoho blízkeho. Preto je fajn, keď takýmto spôsobom propagácie vieme rakovine predísť a niekomu predĺžiť život. Keď som bol aktívny športovec, celé telo som mal pravidelne kontrolované. Teraz, keď som aktívnu kariéru ukončil, je len na mne, aby som sa sledoval a na akúkoľvek zmenu reagoval a všetkému predchádzal. A takáto forma propagácie môže mnohým pomôcť dozvedieť sa, ako tejto chorobe predchádzať. Prevencia je dôležitá pre každého,“ vysvetlil na záver dôvod svojej podpory bývalý biatlonista.

Zdroj: poprad.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie