Správy

Záujem turistov o Tatry je veľký, no cítiť výpadok zahraničných hostí

Záujem turistov o Tatry je počas tohtoročnej letnej sezóny veľký, avšak výpadok zahraničnej klientely je skutočne citeľný.

Ilustračný obrázok k článku Záujem turistov o Tatry je veľký, no cítiť výpadok zahraničných hostí
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Uviedla to výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Keďže percentuálny podiel zahraničných turistov presahuje 30 percent v celoročnej návštevnosti, hotelieri či gastronomické zariadenia ich neprítomnosť, respektíve oveľa nižšiu návštevnosť cítia,“ ozrejmila riaditeľka. Slovenskí turisti sú podľa jej slov Tatrám verní a sezóna sa rozbieha pozvoľna. Niektorí hotelieri hlásia obsadenosť 80 až 100 percent – najviac cez víkendy, v týždni je viac voľných kapacít. Najmenej turistov sa podľa Blaškovej zaujíma o ubytovanie v meste.

Priblížila, že čo sa týka zloženia turistov, najviac je v regióne Vysokých Tatier Slovákov. Druhou skupinou sú podľa nej jednoznačne Česi, individuálne sa objavujú Poliaci. „Stretnúť možno aj maďarských turistov, iné národnosti len naozaj výnimočne, ale boli u nás už aj Lotyši či Belgičania,“ dodala Blašková.

Doplnila, že turisti chodia v priemere na dve až tri noci, tento rok však stúpa predaj dlhších – teda týždňových pobytov, keďže Slováci dávajú prednosť dovolenke na Slovensku pred zahraničím.

Je veľmi ťažko odhadnúť sezónu už teraz. Pokiaľ by slovenskí turisti ostali doma a Tatry navštívili, tak v rámci letnej štatistiky môžeme predbehnúť minulý rok, avšak výpadok posledných troch mesiacov je taký výrazný, že ťažko povedať, ako to dopadne v rámci celoročnej štatistiky. Zatiaľ Tatry nie sú plné,“ skonštatovala riaditeľka.

Dobrá správa pre milovníkov našich veľhôr: Tatranské chodníky sú otvorené
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM