Tvrdé slová šéfa TANAP-u po usmrtení medveďov: Tento postup bol prinajmenšom neštandardný
Už od pondelku rezonuje nielen pod Tatrami téma usmrtenia medvedice a jej mláďata pri Sliezskom dome.
Situácia s uspatím medveďov dokazuje, že vo Vysokých Tatrách je potrebný „racionálny a systematický manažment populácie medveďa hnedého, založený na odborných základoch“. Tvrdí to riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Ján Marhefka. S podnetom na prešetrenie postupu ochranárov sa lesy v stredu (5. 5.) obrátili na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP).
Marhefka považuje za opovážlivé, ak ich ako správcu územia a užívateľa poľovného revíru, kontaktuje zásahový tím pre medveďa až po zásahu. „Domnievame sa, že tento postup bol prinajmenšom neštandardný, ak nie nezákonný. Práve preto je mimoriadne dôležité celú záležitosť riadne prešetriť, aby sa situácia v budúcnosti nezopakovala,“ uviedol.
V súlade s predpismi?
Šéf Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo považuje zásah Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR proti medveďom za zákonný a v súlade s predpismi. Inšpekcia sa s prípadom medveďa vo Vysokých Tatrách oboznámila ešte vlani.
„Z nášho pohľadu nedošlo k porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny a z toho dôvodu nemohlo dôjsť ani k porušeniu zákona o poľovníctve,“ priblížil Jenčo. Nedošlo podľa neho ani k porušeniu osobitných predpisov, takže nemôžeme hovoriť ani o podozrení zo spáchania trestného činu, ani správneho deliktu.
Viac k téme medvede:
Prípad preveruje aj polícia
Hovorkyňa krajského riaditeľstva polície v Prešove Jana Ligdayová ozrejmila, že polícia začala v prípade konať na základe telefonátu riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u vedeniu obvodného oddelenia polície vo Vysokých Tatrách. „Obsahom tejto informácie bolo aj vyjadrenie z podozrenia zo spáchania trestného činu, zároveň polícia v danej veci konala aj na základe medializovaných informácií,“ uviedla Ligdayová. Riaditeľa podľa nej vypočuli.
Situáciu kritizuje minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Hovorí o zastrašovaní zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Nebolo to prvýkrát
„Odstránenie problémových (synantropných) jedincov je vždy krajným riešením, ktoré sa citlivo vyhodnocuje a ku ktorému sa pristupuje až po dlhodobom aktívnom plašení. Na Slovensku sa pristúpilo doteraz okrem tohto prípadu k utrateniu dvoch problémových medveďov,“ povedal pre Dnes24 Jaroslav Slašťan, zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Podľa Anny Weissovej, hovorkyne Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, mal zásahový tím na tento úkon udelenú výnimku Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.
Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR mobilizoval a usmrtil v noci z nedele (2. 5.) na pondelok (3. 5.) dva jedince medveďa hnedého nachádzajúce sa pri kontajneroch na komunálny odpad v meste Vysoké Tatry. Usmrtenie medveďov bolo podľa ochranárov „najkrajnejším riešením“. Tri zvyšné medvede, ktoré počas zásahu utiekli, bude zásahový tím naďalej monitorovať. Nočný zásah považujú za „smutný následok dlhodobo neriešenej situácie s nezabezpečeným komunálnym odpadom v Tatrách“, na ktorú upozorňujú.
Aktuálne zo Slovenska:
- Pozor na to, čo uverejňujete! Gabriela dostala za extrémizmus podmienku
- Očkovať vakcínami od Moderny a Pfizeru sa môžu aj osoby nad 50 rokov
- Rodičia v tom majú jasno: Z detí nechcú mať YOUTUBEROV! Aké povolania uprednostňujú?
- SaS nevylučuje ďalšiu krízu kvôli Matovičovej megalomanskej reforme
- Prezidentka vymenovala za nového riaditeľa SIS Michala Aláča