Rôzne

V Kežmarku obnovia železničnú stanicu: Hlavným problémom je zatekajúca strecha

Ráta sa aj s výmenou okien a dverí, dlažby pod perónovým prístreškom, opravou vitráže okien vo vestibule či opravou dreveného prístreška.

Ilustračný obrázok k článku V Kežmarku obnovia železničnú stanicu: Hlavným problémom je zatekajúca strecha
Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Železničnú stanicu (ŽST) v Kežmarku obnovia, Železnice SR (ZSR) v súčasnosti vyberajú zhotoviteľa stavby. Potvrdila to hovorkyňa železníc Vladimíra Bahýlová s tým, že predpokladaná lehota realizácie je 12 mesiacov od odovzdania staveniska.

Celková cena diela bude známa až po ukončení verejného obstarávania.

„Hlavným účelom predmetnej stavby je rekonštrukcia strechy výpravnej budovy ŽST Kežmarok, ktorá si už tohto času neplní svoju funkciu, spôsobuje zamokanie, ktorým sa znehodnocuje fasáda objektu, ako aj priestory pod strechou,“ zdôvodnila hovorkyňa.

Výmena okien a dverí

Okrem spomínanej obnovy strešnej krytiny sa ráta aj s rekonštrukciou fasády, elektroinštalácie, bleskozvodu a tiež žľabov a zvodov. Vymení sa aj rozhlasové a informačné zariadenie, kamerový systém a kabeláž.

„Ráta sa aj s výmenou okien a dverí, dlažby pod perónovým prístreškom, opravou vitráže okien vo vestibule či opravou dreveného prístreška,“ doplnila Bahýlová.

Projekt je podľa nej potrebné zrealizovať v prvom rade z dôvodu nevyhovujúcej, poškodenej strešnej krytiny, cez ktorú preteká voda do stavby a znehodnocuje objekt výpravnej budovy.

Je v ochrannom pásme

„Objekt ŽST Kežmarok je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, v registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok a nachádza sa v ochrannom pásme Pamiatkovej rezervácie Kežmarok. Z tohto dôvodu je potrebné ju zachovať v čo najlepšom stave,“ skonštatovala.

Realizáciou stavby sa zároveň zefektívnia tepelnoizolačné vlastnosti objektu a ŽSR tak rátajú aj s úsporou energií. Zlepšia sa tiež stavebno-technické parametre, estetický vzhľad budovy, jej funkčnosť pre verejnosť i zamestnancov a zvýši sa aj bezpečnosť.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM