Streda 24. júl 2019 Vladimír  15 °C
Martin Sýkora Samospráva

V kežmarských mestských sociálnych zariadeniach vynovili oddelenie C

V Zariadení pre seniorov (ZpS) a Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS) v Kežmarku pokračujú formou obnovy vo zvyšovaní kvality ubytovania klientov.

Ilustračný obrázok k článku V kežmarských mestských sociálnych zariadeniach vynovili oddelenie C
6
Galéria

V piatok v Kežmarku slávnostne otvorili zrekonštruované oddelenie C, pokračovať budú v časti A1. „Od obnovy prvého oddelenia A v našom zariadení uplynul viac ako rok, my v nej však pokračujeme na ďalších dvoch oddeleniach,“ uviedla riaditeľka ZpS a ZOS Marcela Ištocyová.

Státisíce do renovácie

Hlavným zámerom renovácie je podľa riaditeľky zvýšiť ubytovací komfort obyvateľov, zabezpečiť bezbariérovosť a naplniť legislatívne požiadavky týkajúce sa hlavne rozmerov izieb a počtu sociálnych zariadení. Celkové náklady na rekonštrukciu a modernizáciu oddelení C a A1 predstavujú 280 000 eur. „Mesto Kežmarok v spolupráci s Centrom podpory regionálneho rozvoja v Kežmarku získalo z Úradu vlády SR regionálny príspevok na túto rekonštrukciu vo výške 230 000 eur, zvyšných 50 000 eur vyčlenila samospráva z vlastných zdrojov,“ doplnila riaditeľka.

Zdroj: Mesto Kežmarok

Práce budú pokračovať v ďalšom oddelení

Na pôvodnom oddelení C sa nachádzali izby, ktoré podľa nej nespĺňali predpísané rozmery, klienti mali k dispozícii spoločné dámske a pánske toalety a jednu spoločnú kúpeľňu v rámci celého oddelenia. Rekonštrukciou sa vybudovali nové priestory s priestrannými izbami, ktoré spĺňajú predpísanú legislatívu. Každá má vlastné bezbariérové sociálne zariadenie a je vybavené novým interiérovým nábytkom. V rámci oddelenia C sa vybudovalo 14 izieb, z toho štyri jednolôžkové a desať dvojlôžkových. „Z prevádzkových dôvodov sa rekonštrukcia realizuje postupne a je rozdelená na dve etapy. S renováciou oddelenie C, ktoré sa nachádza na prízemí zariadenia, sme začali v máji. Následne po nasťahovaní obyvateľov na toto zrekonštruované oddelenie, budeme pokračovať v obnove ďalšej časti A1, ktorá je na prvom poschodí,“ upozornila Ištocyová s tým, že práce by mali trvať do októbra.

Zdroj: Mesto Kežmarok

Zvýšenie kapacity

Minulý rok sa podarilo z mestských zdrojov vo výške približne 83.000 eur obnoviť aj oddelenie A. „Vybudovaním komfortných izieb so samostatným sociálnym zariadením sa zabezpečí väčšie súkromie obyvateľov a podporí sa udržanie maximálnej miery sebestačnosti pri každodenných aktivitách, čo je jedným z našich poslaní. Rekonštrukcia prináša dôstojné podmienky na život našich obyvateľov a zároveň aj príjemné pracovné prostredie pre zamestnancov zariadenia,“ konštatovala riaditeľka s tým, že po ukončení prác by sa mala zvýšiť aj kapacita ZpS a ZOS. Momentálne je v oboch zariadeniach 118 obyvateľov. Vedenie pritom plánuje v budúcnosti obnoviť aj ďalšie dve lôžkové oddelenia, kuchyňu, práčovňu a spoločné priestory. „Budeme hľadať finančné prostriedky buď od zriaďovateľa, teda od mesta, prípadne aj z iných externých zdrojov,“ uzavrela Ištocyová.

Zdroj: TASR