Ilustračný obrázok k článku V Poprade pribudli zdieľané e-kolobežky: Ako to funguje a čo to stojí? FOTO
11
Galéria
Zdroj: Mesto Poprad

V Poprade pribudli zdieľané e-kolobežky: Ako to funguje a čo to stojí? FOTO

Nová vychytávka v uliciach mesta pod Tatrami. Ponuku osobnej dopravy v Poprade rozšírili elektrické kolobežky Bolt.

Správy
Správy

V Poprade pribudli zdieľané e-kolobežky: Ako to funguje a čo to stojí? FOTO

Nová vychytávka v uliciach mesta pod Tatrami. Ponuku osobnej dopravy v Poprade rozšírili elektrické kolobežky Bolt.

Ilustračný obrázok k článku V Poprade pribudli zdieľané e-kolobežky: Ako to funguje a čo to stojí? FOTO
11
Galéria
Zdroj: Mesto Poprad

V nasledujúcich týždňoch v meste pribudne približne 200 kolobežiek. Mesto sa k tomuto kroku rozhodlo pristúpiť z dôvodu zníženia produkcie škodlivých emisií a podporiť obyvateľov vo využívaní alternatívnych možností prepravy. Popradčania nájdu e-kolobežky na frekventovaných miestach po celom meste. O ich zber a distribúciu sa stará špecializovaný tím, ktorý ich v neskorých večerných hodinách zozbiera a prináša ich späť skoro ráno. Počas noci sú kolobežky zapojené v nabíjačkách.

"Nášmu mestu sa darí podporovať ekodopravu, a preto som veľmi rád, že sme dnes do prevádzky spustili stále populárnejšie elektrické kolobežky. Tento ekologický spôsob dopravy môže priniesť pre Popradčanov a návštevníkov mesta niekoľko pozitív. Kolobežky nezhusťujú dopravu, neznečisťujú vzduch a sú symbolom moderných miest. Pozývam všetkých Popradčanov aj návštevníkov nášho mesta, aby si ich vyskúšali,“ povedal primátor Anton Danko, ktorý zároveň vyzval všetkých, ktorí sa rozhodnú kolobežky použiť o to, aby boli obozretní a oboznámili sa s pravidlami ich používania.

Prostriedok budúcnosti?

Elektrické kolobežky sú dôležitým prvkom mestskej dopravy budúcnosti. Sú rýchle, stačí si stroj požičať a za pár minút sa dostanete takmer kamkoľvek v rámci mesta. Okrem toho sú naše kolobežky vysoko ekologické a vyrobené s cieľom dosiahnutia klimatickej neutrality,“ vysvetlil manažér pre elektrické kolobežky Bolt na Slovensku Martin Zajíc.

Firmu Bolt som kontaktoval minulý rok na jeseň a dnes je ten deň, kedy došlo k realizácií tejto myšlienky. Je to ďalší čriepok do mozaiky rozvoja elektromobility v našom meste,“ uviedol viceprimátor Ondrej Kavka.

Jednoduchá apka

Kolobežky sa dajú požičať cez aplikáciu Bolt dostupnú na Google Play i App Store. Stačí ju prepnúť na vyhľadávanie kolobežiek a naskenovať QR kód umiestnený na stroji. Pred prvou jazdou sa zobrazia zásady bezpečného pohybu v meste a tiež pravidlá správneho parkovania kolobežiek. Niektoré z týchto informácií podajú kolobežky jazdcovi v hlasovej forme. V mene bezpečnosti je napríklad obmedzená rýchlosť jazdy v niektorých uliciach, čo sa jazdec dozvie počas jazdy priamo od kolobežky.

Aktuálne zo Slovenska:

Čo to stojí?

Stroje nasadené v Poprade hovoria slovensky, česky a anglicky v závislosti na nastavení aplikácie. Platba za požičanie je po ukončení jazdy automaticky strhnutá užívateľovi z karty uloženej v aplikácii.

Pri nástupe sa platí 0,50 eura, potom za každú 1 minútu 0,10 eura. Požadovaný vek na používanie elektrickej kolobežky je minimálne 18 rokov.

Kde zaparkovať?

Po jazde ich možno v rámci mesta zaparkovať takmer kdekoľvek, v samotnom centre však treba dbať na to, aby boli odstavené vo vyčlenených zónach uvedených aj v aplikácii a nezavadzali v prechode chodcov, detských kočíkov či invalidných vozíkov. Po jazde je potrebné kolobežku vhodne zaparkovať.

Ak je v okolí cyklostojan kolobežku je potrebné zaparkovať k nemu. Ak v okolí nie je cyklostojan, kolobežku je možné zaparkovať na chodníku tak, aby nikomu neprekážala. Aplikácia v telefóne vyzve používateľa, aby zaparkovanú kolobežku odfotografoval. Ak je zle zaparkovaná, príde mu upozornenie. Kolobežky sa neparkujú na cestách, v strede chodníkov, spadnuté na zemi a pod. Opakované zlé parkovanie bude viesť k zablokovaniu užívateľského účtu.

Maximálna rýchlosť kolobežky je 25 km/h. Kolobežka dokáže na jeden nabíjací cyklus prekonať vzdialenosť až 40 kilometrov. Skutočný počet najazdených kilometrov však závisí od štýlu používania. Pre bezpečnosť je potrebné nejazdiť najvyššou rýchlosťou. Vždy, keď je to možné sa na jazdu odporúčajú cyklocesty.

Nová vychytávka v Poprade: E-kolobežky na každom rohu
11
Galéria
Zdroj: Mesto Poprad

Aktuality z východu Slovenska:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín