Monika Gécziová Šport

Anna zo Spišského Bystrého: V 18-tke je dvojnásobnou majsterkou sveta v hasičskom športe

Má len 18 rokov, už je však majsterkou sveta a v rámci Prešovského kraja patrí k nejlepším športovcom za rok 2018. Anka sa hasičskému športu venuje už desať rokov.

Ilustračný obrázok k článku Anna zo Spišského Bystrého: V 18-tke je dvojnásobnou majsterkou sveta v hasičskom športe
5
Galéria

Anna Lavková pochádza zo Spišského Bystrého, má 18 rokov a je študentkou Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade. Hasičskému športu sa začala venovať ako osemročná v rámci krúžku na základnej škole. Vo svojich 12 rokoch sa zúčastnila prvých majstrovstiev sveta v poľskom Opole a neskôr ju oslovil aj tréner dorastenecekj reprezentácie. A v rámci ankety o najúspešnejšieho športovca roka 2018 bola Anka ocenená aj medzi desiatkou športovcov bez určenia poradia.

Mnoho ľudí ani netuší, že hasičský šport ako taký vôbec existuje a už vôbec nie to, že sa v ňom konajú i majstrovstvá sveta. Čo teba ako ženu na tomto športe priťahuje?

 • Určite adrenalín ako pri každom športe. Tiež to pre mňa bola výzva posunúť sa z dedinskych súťaží na úroveň medzinárodne uznaného športu.

V porovnaní s mužmi asi v hasičskom športe veľa žien nenájdeme…

 • Veru nie. Ženy na Slovensku nemajú takú základňu ako muži, ale postupne sa to zlepšuje. Čím ďalej, tým viac žien, sa začalo zaujímať o cvičenie a športovanie ako také a už ich netrápi, že budú mať svaly ako muži.

Hasičský šport je asi dosť fyzicky náročný… A zrejme aj psychicky…

 • To áno. V tomto športe sa vyžaduje presnosť a opatrnosť a na to je potrebná veľká dávka sústredenia a zdravej psychiky. Chceme podať tie najlepšie výkony, tak na seba vyvíjame tlak, ktorý treba zvládnuť. Tiež máme veľkú zodpovednosť nielen za svoje zdravie, ale aj za celý tím.

Ako často a čo všetko trénuješ?

 • Trénujem dvakrát do týždňa. Tréningy sa ale líšia od ročného obdobia a počasia. V zime je to na každom individuálne a v lete sa stretávame na kempoch, kde trénujeme disciplíny útoku a štafety. Tréneri na nás dohliadajú aj pri trénovaní na hasičskej veži a v behu na 100 metrov cez prekážky.

Tréningy sa vyplatili, si už dvojnásobnou majsterkou sveta v hasičskom útoku… Z titulu majsterky sveta si sa tešila aj pred domácim publikom. Aký to bol pocit?

 • Prvýkrát sme získali zlato v Ostrave v kategórii dorasteniek v roku 2016. Druhýkrát sa nám to podarilo doma v Banskej Bystrici na majstrovstvách sveta žien v septembri 2018. Využili sme všetky možnosti na trénovanie a s kúskom šťastia sme sa mohli pred domácim publikom radovať. Bol to úžasný pocit. Atmosféra bola skvelá a fanúšikovia nás fantasticky podporovali, takže som si to veľmi užila.

Súťaží sa vo výberových tímoch. Ako sa tieto tímy skladajú? Na základe čoho?

 • Reprezentácia trénuje počas roka v širšom výbere. Pár mesiacov pred majstrovstvami sa urobí výber na základe dosiahnutých výsledkov v testoch, výkonov v individuálnych disciplínach a účasti na tréningových kempoch.

Koľko tímov súťažilo? Sú rozdelené aj do nejakých kategórií?

 • Majstrovstvá sveta sa rozdeľujú na ženské a dorastenecké. V Bystrici bolo deväť ženských tímov z celého sveta.

- V akých disciplínach sa na majstrovstvách sveta súťaží?

 • Ako prvá disciplína sa vykoná výstup do druhého poschodia cvičnej veže. Potom v behu na 100 metrov cez prekážky, tzv. hasičská stovka. Ďalej je to štafeta 4×100 metrov, ktorá sa skladá z prelezu cez dva metre vysoký domček, preskok cez prekážku, hadicový úsek, ktorý je podobný ako časť hasičskej stovky a hasenie plameňa s práškovým hasiacim prístrojom.

Je rozdiel medzi súťažou žien a súťažou mužov?

 • Áno. Rozdiely sú vo výške prekážok, dĺžke trate pre hasičský útok a tiež v spôsobe výstupu na cvičnú vežu. Ženy lezú len do prvého okna, muži až do tretieho s prenášaním rebríka.

Je hasičský šport len výsadou mladých alebo by sme tu našli aj starších športovcov?

 • Myslím, že v ženskej kategórii to vekom obmedzené nie je. U mužov je problémom hlavne zoskok z dvojmetrovej prekážky na jednu alebo dve nohy, čo už vo vyššom veku môže byť problém. Na druhej strane, stále na súťažiach stretávam aj mužov okolo štyridsiatky.

Zimné obdobie individuálnyh tréningov končí. Čo ťa čaká v tomto roku?

 • Počas celého roka prebieha slovenský pohár v hasičskej stovke, v lete budú majstrovstvá Slovenska a čakajú ma i rôzne zahraničné súťaže, ako napríklad Odessos cup v bulharskej Varne. Celá sezóna vyvrcholí v Rusku, kde sa budú konať majstrovstvá sveta dorastu, mužov a žien.

Hasičský šport ťa asi dosť zamestnáva. K tomu náročná stredná škola. Máš čas venovať sa aj niečomu inému?

 • Vo voľnom čase rada behám a bicyklujem. V zime bežkujem, lyžujem a snowboardujem.

A ako vidíš svoju budúcnosť? Bude súvisieť so športom alebo by si sa v živote chcela venovať niečomu inému?

 • Zatiaľ presne neviem, ale dúfam, že šport ostane súčasťou môjho života ešte veľmi dlho.
Zdroj: poprad.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie