Samospráva

Odklepnuté: Poprad predá areál bývalých kasární za milión eur, vieme čo tu vyrastie

Areál bývalých kasární na ulici 29. augusta v Poprade predá mesto za milión eur. Verejnú obchodnú súťaž (VOS) vyhrala miestna spoločnosť PG-GMT s.r.o., ktorá ako jediná predložila svoj návrh.

Ilustračný obrázok k článku Odklepnuté: Poprad predá areál bývalých kasární za milión eur, vieme čo tu vyrastie
Zdroj: Dnes24.sk

Vedúca odboru správy majetku na mestskom úrade Iveta Borňáková na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve predložila informatívnu správu o výsledku VOS, z ktorej vyplýva, že na ploche približne 64.000 metrov štvorcových by mal investor okrem iného postaviť 12 bytoviek s približne 430 bytmi a ďalších 25 rodinných do­mov.

Nová štvrť v Poprade?

VOS bola vyhlásená 13. júna, do 15. novembra mohli záujemcovia predkladať svoje návrhy. Komisia, ktorá o predaji rozhodovala, sa napokon uzniesla, že spoločnosť, ktorá sa ako jediná do súťaže prihlásila, splnila všetky podmienky. Z predloženej správy tiež vyplýva, že v území bude všetka potrebná občianska vybavenosť, vrátane detského a športového ihriska, mobiliáru, ciest, chodníkov i parkovísk.

Parkovacie plochy budú prekryté zelenými strechami, navrhnutá je tam aj škôlka prípadne jazyková škola. Investor bude riešiť všetky cesty a chodníky v území, mesto by sa malo investične podieľať len na výstavbe kruhového objazdu v severozápadnej časti územia,“ priblížila Borňáková.

Prvá etapa by podľa zámeru mala byť dokončená v roku 2022, celý projekt by mal byť hotový o sedem rokov neskôr. Po skončení výstavby by mal investor mestu Poprad odovzdať majetok v hodnote približne štyri milióny eur, ide o chodníky, parkoviská a ďalší mobiliár.

Spoločnosť sa zároveň zaviazala, že na seba prevezme všetky náklady na búracie práce a odvoz sutín.

Keď sme si robili znalecký posudok na sanáciu a odvoz len na polovici tohto územia, tak tá suma dosiahla zhruba štyri milióny eur,“ upozornila Borňáková.

15,48 eur za meter štvorcový

Projekt pozitívne vnímala väčšina mestských poslancov, ktorí skonštatovali, že vyriešiť toto chátrajúce územie v blízkosti centra mesta, bolo veľmi náročné, no zároveň dôležité. „Som rád, že sme zavŕšili dlhoročný proces riešenia tohto územia. Pevne verím, že v ďalšom období vyrastie v našom meste pekná, nová obytná štvrť,“ skonštatoval poslanec Milan Baran, ktorý bol zároveň predsedom komisie rozhodujúcej o VOS.

Niektorých poslancov však prekvapila výsledná suma za predaj, keďže po prepočte vychádza cena za meter štvorcový územia 15,48 eur. „Zdá sa mi to príliš nízka suma, keďže ceny pozemkov v Poprade sa pohybujú na úrovni 100 a viac eur za meter štvorcový,“ skonštatoval poslanec František Majerský z poslaneckého klubu Poprad 22.

Nová dopravná situácia

Borňáková reagovala, že v tomto prípade treba rozlišovať pozemky bez akýchkoľvek záťaží, ktoré sú pripravené na výstavbu, a územie, kde je potrebné urobiť sanáciu objektov a odviesť sutiny. Podľa poslankyne Heleny Mezenskej ide o čisto komerčný projekt a obáva sa toho, že bývanie v tejto časti nebude finančne dostupné pre všetkých Popradčanov.

Niektorí poslanci tiež upozornili na fakt, že projekt neráta s napojením územia na hlavnú cestu I/18, a na dopravné zaťaženie na sídlisku Západ. Primátor Popradu Anton Danko ubezpečil, že túto problematiku bude mesto riešiť s ďalšími investormi, ktorí plánujú výstavbu rodinných domov, prípadne čerpacej stanice na druhej strane rieky Poprad. Areál bývalých kasární získala samospráva na dve etapy v rokoch 2013 a 2014.

Sledujte nás aj na našom FacebookuInstagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Popradu a okolia.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM