Monika Gécziová Šport

Popradčan Viliam Kubovčík dobýja domáce nebo: Stal sa majstrom Slovenska v bezmotorovom lietaní

Úspešných Popračanov neustále pribúda. Medzi tých, ktorí parádne reprezentujú naše mesto doma či v zahraničí, jednoznačne patrí aj Viliam Kubovčík. Popýšiť sa môže titulom majstra Slovenska v bezmotorovom lietaní.

Ilustračný obrázok k článku Popradčan Viliam Kubovčík dobýja domáce nebo: Stal sa majstrom Slovenska v bezmotorovom lietaní
5
Galéria

60 pretekárov vrátane majstra Európy predviedlo v Martine svoje umenie na medzinárodných Majstrovstvách Slovenska v bezmotorovom lietaní. Súťažilo sa vo viacerých kategóriách, v tej najťažšej – Combi triede, nás reprezentoval aj Popradčan Viliam Kubovčík z Aeroklubu Poprad, ktorý sa domov pod Tatry napokon vrátil s titulom majstra Slovenska.

„V tejto kategórii lietajú tie najdokonalejšie bezmotorové lietadlá – vetrone, ktoré dosahujú priemerné rýchlosti na trati. Dalo by sa to prirovnať k monopostom F1 v automobilovom športe,“ prezradil Viliam Kubovčík, ktorý sa počas súťaže trvajúcej až 13 dní, pri dobrom termickom počasí, vyberal na predpísanú trať a vo vetroni denne trávil aj viac ako päť hodín.

Trate dosahovali dĺžku 150 až 500 kilometrov a otočné body sa mnohokrát nachádzali v Poľsku, Česku či v Maďarsku. Zvíťazil ten, kto danú trať preletel najrýchlejšie. Výsledok s absolútnou presnosťou určilo GPS, do ktorého sa zaznamenávala celková dĺžka trate. „Tieto bezmotorové lietadlá dokážu preletieť obrovské vzdialenosti bez jedinej kvapky benzínu len využitím energie stúpavých vzdušných prúdov,“ vysvetlil Kubovčík.

Tie sa odvíjajú od počasia, ktoré bolo, podľa slov Kubovčíka, zvláštnosťou tohtoročných majstrovstiev. „Prejavuje sa globálne oteplenie, podmienky oproti minulým rokom sa menia. Prejavujú sa viac subtropické podmienky, čo znamená, že vzduch je prehriaty a tým pádom majú termické prúdy iný charakter,“ uzavrel aktuálny majster Slovenska, ktorý dodal, že s bezmotorovým lietaním nie je nikdy neskoro začať.

Zdroj: poprad.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie