Zdroj: Dnes24.sk

Novinky v rámci Rallye Tatry: Na toto všetko sa môžeme tento rok tešiť

V poradí 46. ročník najstaršej automobilovej súťaže na Slovensku prichádza hneď s niekoľkými novinkami. Pod Tatrami sa očakáva štart približne stovky posádok zo Slovenska i z Čiech.

Monika Gécziová Šport
Monika Gécziová Šport

Novinky v rámci Rallye Tatry: Na toto všetko sa môžeme tento rok tešiť

V poradí 46. ročník najstaršej automobilovej súťaže na Slovensku prichádza hneď s niekoľkými novinkami. Pod Tatrami sa očakáva štart približne stovky posádok zo Slovenska i z Čiech.

Zdroj: Dnes24.sk

Populárna Rallye Tatry štartuje v našom meste už po 46. krát. Diváci si ju budú môcť vychutnať už o dva týždne, a to od 3. do 5. mája. Trať pretekov povedie okresmi Poprad a Kežmarok. Súťaž je rozdelená do dvoch dní, sobotu a nedeľu, pričom každý deň sa bude vyhodnocovať samostatne. Už v piatok však prebehne technické a administratívne preberanie, oblúbená autogramiáda a slávnostný štart na Námestí sv. Egídia v Poprade pred OC Forum.

Povrch trate tvorí takmer v 100 percentách asfalt, celková dĺžka trate je 448,50 kilometra a počet rýchlostných skúšok 12, s celkovou dĺžkou rýchlostných skúšok 139,50 kilometra.

V sobotu sú na programe rýchlostné skúšky Šuňava-Vikartovce, Spišské Bystré-Poprad a chýbať nebude ani atraktívny nočný mestský okruh, v rovnakej podobe ako v minulom roku. V nedeľu sa posádky presunú do okresu Kežmarok, kde budú v boji s časomierou jazdiť na rýchlostných skúškach Vojňany-Reľov, cez Spišskú Maguru a takisto na úseku Spišské Hanušovce-Osturňa. Prvé vozidlo sa na cieľovej rampe objaví v nedeľu o 16.30 pred OC Forum.

“Očakávame účasť okolo 90 až 100 posádok. Titul z roku 2018 obhajuje slovenská dvojica Martin Koči-Radovan Mozner, na vozidle Škoda Fabia R5,” uviedol Slavomír Petrus, zástupca pretekov pre médiá.

Servisné parkovisko bude situované v areáli bývalých kasární na sídlisku Západ v Poprade, kde bude pre návštevníkov pripravená aj jedna vychytávka. Trenažér, na ktorom si budú môcť zajazdiť skoro ako v skutočnom rallye aute.

Tatransko-Valašský pohár a iné

Tohtoročná rallye je zaradená do viacerých seriálov a pohárov, konkrétne sú to FIA CEZ majstrovstvá historických automobilov v rally (CEZ HA), Majstrovstvá Slovenska v rally (MSR), Majstrovstvá Slovenska v rally historických automobilov (MSR RHA), Slovenský Rally Pohár (SRP), Rallye Tatry Legend (RTL-RHP) – Rally pravidelnosti historických automobilov, Rally Legend (RL), Rallyškola (RŠ), Green Rallye Tatry a Tatransko-Valašský pohár.

Práve posledný menovaný – Tatransko-Valašský pohár – vznikol pred troma rokmi na spoločnom stretnutí usporiadateľov Valašskej rally a Rallye Tatry. Snahou v tomto pohári je zamerať sa hlavne na posádky z nižších objemových tried a zvýhodniť ich pred súťažiacimi na silnejších autách.

„Tešíme sa, že opäť pokračuje spolupráca s usporiadateľom úvodnej súťaže českého šampionátu vo Valašskom Meziříčí. Sme radi, že môžeme po roku privítať pod tatranskými vrcholmi súťažiacich v rámci TVP. Pred nedávnom sa pohár narodil a tento rok spoznáme už tretieho víťaza. Veľmi nás teší vzrastajúci záujem posádok, k čomu pomohlo aj zaradenie „Valašky“ do slovenských majstrovstiev. Na druhú stranu príde do Popradu viacero českých posádok, ktoré u nás srdečne vítame a prajeme im úspešnú súťaž," povedal Stanislav Hanzeli, predseda organizačného výboru a riaditeľ Rallye Tatry.

Jednou zo spomínaných českých posádok bude aj posádka v zložení Ondřej Bisaha – Petr Těšínský, ktorá prebrala na tohtoročnej rallye úlohu ambasádora. Úradujúci šampióni Central Rally Trophy tak majú za úlohu propagovať dobré meno legendárnej značky Rallye Tatry v Európe. “Je to pre mňa veľká česť. S Petrem sme poctení a dúfam, že budeme mať ťah na bránku a urobíme nejaký parádny výsledok. Všetci fanúšikovia, príďte sa pozrieť už do mesta, určite sa bude na čo pozerať a bude tam perfektná atmosféra,” pozýva na preteky Ondřej, ktorý sa predstavil aj na slávnej súťaži svetového šampionátu Rally Monte Carlo 2017, kde v silnej konkurencii obsadil veľmi slušné dvadsiate miesto.

Tlačová konferencia k 46. ročníku RALLYE TATRY
13
Galéria
Foto: Peter Handzuš

Zaradenie do Zóny Strednej Európy

Najväčšou novinkou tohto ročníka, ktorého záštitu prebrala ministerka školstva SR Martina Lubyová a primátor mesta Poprad Anton Danko, je zaradenie do Zóny Strednej Európy, ktorá sa jazdí pod hlavičkou FIA – medzinárodnej automobilovej asociácie s tým, že je v kategórii historických automobilov. Informoval o tom riaditeľ pretekov s tým, že tento seriál pre 15 európskych štátov zo strednej Európy má v tomto roku celkom deväť pretekov, ktoré sa idú v šiestich krajinách. Na Slovensku sa uskutočnia dve súťaže, kde sa okrem Tatier v októbri pôjde ešte v Košiciach.

V rámci pretekov sa tiež fanúšikovia „zelených“ automobilov, môžu tešiť na druhý ročník Green Rallye Tatry, ktorá sa po minuloročnej úspešnej premiére bude opakovať. Rozdelená bude do dvoch dní, pričom na súťažiacich čaká 232 kilometrová trať, na ktorej absolvujú jazdy pravidelnosti, jazdu zručnosti, branno-športové prvky a vyskúšajú si jazdu na štyroch rýchlostných skúškach, ktoré sú zaradené aj v itinerári rally špeciálov. „Toto podujatie je otvorené pre širokú verejnosť, teda pre každého, kto má vodičské oprávnenie a vlastní hybridný alebo elektro automobil,“ vyzýva majiteľov „zelených“ áut na účasť v pretekoch ich riaditeľ.

Sprievodné podujatia

Rallye Tatry okrem iného každoročne prináša i rôzne sprievodné podujatia pre malých i veľkých. Vďaka tomu sa už po štvrtýkrát mohli zapojiť žiaci do výtvarnej súťaže na tému „Nakresli Rallye“. Tentoraz to boli žiaci zo Základnej školy na Dostojevského ulici v Poprade. „Rozhodli sme sa pozvať autorov desiatich ocenených prác na slávnostný štart pretekov, kde ich pred vyštartovaním prvej posádky oceníme rovnakými pohármi, aké dostanú najlepší jazdci rallye,“ prezradil Petrus. Okrem toho budú ocenené práce vystavené i vo vestibule Mestského úradu v Poprade a to od 23. apríla do 6. mája.

Organizátori podujatia nezabúdajú ani jeho dobrú propagáciu, preto sa tento rok rozhodli robiť dobré meno pretekom Rallye Tatry aj v rámci najväčšieho štafetového behu na Slovensku „Od Tatier k Dunaju“, kde tento rok pobeží viac ako 2400 bežcov v 200 tímoch. 17. a 18. augusta tu tak nebude chýbať ani novozaložený dvanásťčlenný tím Green Rallye Tatry. „Úsek beží len jeden člen tímu a zvyšok tímu sa presúva autami na ďalšie odovzdávanie štafety. Každý člen tímu zabehne minimálne tri úseky, teda približne 30 kilometrov. Už teraz sa na beh tešíme a sme radi, že môžeme aj takouto formou našu Rallye propagovať," dodal kapitán tímu Marián Oravec.

V rámci Rallye Tatry sa diváci musia pripraviť ešte na jednu novinku, ktorou je zavedenie vstupného na divácke miesta. „Každý rok sa snažíme zvyšovať úroveň a kvalitu tohto podujatia. Spoplatnenie vstupov je samozrejmosťou na všetkých športových podujatiach a vo svete je to zaužívané aj v rámci rallye. Pôjde však o viac-menej symbolickú záležitosť, keď za každý jeden vstup na divácke miesta v rámci rýchlostných skúšok a servisných parkovísk budeme vyberať sumu dve eurá,“ vysvetlil Hanzeli a dodal, že zakúpiť si bude možné aj permanentku na celé podujatie v hodnote sedem eur, ku ktorej návštevník dostane aj bulletin.

Zdroj: poprad.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín