Rôzne

V Poprade vznikol svetovo unikátny projekt: Kontrakt potvrdil aj americký investor

Svetovo unikátny projekt – aplikácia Cviker, ktorá vznikla v popradskom (F) ITcubatore, sa dočkala veľkého úspechu. Kontrakt s autormi potvrdil veľký americký investor.

Ilustračný obrázok k článku V Poprade vznikol svetovo unikátny projekt: Kontrakt potvrdil aj americký investor
Zdroj: pixabay

V popradskom (F)ITcubatore vznikol svetovo unikátny projekt. Aplikáciu pod názvom Cviker začali realizovať na pôde startup centra s podporou Slovak Smart City Cluster (SSCC) a mesta Poprad ešte v roku 2017. Zhruba pred rokom a pol sa do tejto výzvy pustili Popradčania Ján Hrončák a Martin Rapoš. Druhý z menovaných na tlačovej konferencii v utorok v Poprade uviedol, že v noci im potvrdil kontrakt veľký americký investor a budú tak vizualizovať výstavbu celého mesta, do ktorého sa má presťahovať vedenie Amazonu.

„Ide o 3D vizualizáciu urbanistického plánovania, ktorá na základe použitia rozšírenej reality umožňuje vizualizovať budovy. Ľudia sú schopní vďaka tejto aplikácii vizualizovať domy, mosty alebo rôzne stavebné zmeny v reálnom priestore a v skutočnej veľkosti. Pričom vám k tomu úplne stačí smartfón alebo tablet,“ vysvetlil Rapoš. Dodal, že túto platformu poskytli niekoľkým slovenským mestám, ako Poprad, Bratislava či Banská Štiavnica, zadarmo.

Podľa predsedu SSCC Igora Wzoša sa samosprávy často stretávajú s nespokojnosťou občanov, ak sa má v ich blízkosti postaviť nová stavba, ihrisko alebo garážový dom. „Táto nespokojnosť sa najčastejšie pretaví do petície v čase, keď sú už vydané všetky rozhodnutia. Ak by všetkým týmto procesom predchádzala vizualizácia v podobe rozšírenej reality priamo na mieste, kde sa má objekt postaviť, tak by si ju všetky strany mohli pozrieť ešte v čase pred vydaním všetkých povolení,“ konštatoval Wzoš s tým, že by vďaka tom bol čas komunikovať sporné otázky, napríklad z tohto pohľadu sa aplikácia Cviker stáva komunikačným nástrojom, ktorý zvyšuje participáciu občanov na rozhodovaní.

„Čo sme predtým videli iba v urbanistických plánoch, teraz vidíme v reálnom priestore. Tu som pochopil možnosti, čo všetko nám vie virtuálna realita priniesť. Ako vieme tento nástroj použiť v územnom plánovaní, ako ho vie využiť mesto, obyvateľ či firma. Vzniká tu nová možnosť komunikácie medzi mestom a občanmi,“ dodal Wzoš, ktorý je zároveň mestským poslancom.

Podľa slov Jána Hrončáka im spolupráca s vtedajším vedením mesta otvorila brány do sveta. V tom čase sa prihlásili aj do súťaže, ktorú vyhlásil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Jednou z podmienok pritom bolo, že projekt musí byť podporovaný a aplikovateľný na úrovni samosprávy. Mesto Poprad v roku 2017 so startupistami tak podpísalo memorandum o s polupráci, súťaž vyhrali a vďaka tomu sa dostali do Ameriky, kde strávili tri mesiace.

„Projekt Cviker je príkladom, ako sa vďaka pomoci štátu môže malá lokálna firma s dobrým nápadom a koncepciou stať dôležitým hráčom na globálnom trhu,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD). Podľa neho malým a stredným podnikom, ktoré ponúkajú unikátne riešenia, často chýbajú financie na to, aby vylepšili svoje produkty a našli investorov. Firme sa za tieto tri mesiace podarilo získať nielen cenné vzdelávanie, kontakty, ale aj zrealizovali prvé pilotné projekty pre najväčších developerov na východnom pobreží. Táto digitálna platforma pre urbanistické plánovanie získala finančné prostriedky aj od nadácie Slovak American Foundation.

"Zároveň zaujala aj na medzinárodnej konferencii ITAPA v Bratislave, kde v polovici novembra 2018 získala špeciálne ocenenie organizátora za inovatívnu pomoc mestu Poprad,“ dodáva na záver Ján Michlík, zakladajúci člen popradského (f)ITcubatora, kde projekt vznikol.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie