Šport

Viac ako 800 pretekárov pricestuje do Štrby: Stretne sa tu slovenská maratónska špička či bežci z Kene

Osem stoviek bežcov z desiatich krajín sveta si zabehne 42. Malý štrbský maratón. Medzi pretekármi nebudú chýbať ani najlepší slovenskí maratónci či bežci z Kene, Kanady či Estónska.

Ilustračný obrázok k článku Viac ako 800 pretekárov pricestuje do Štrby: Stretne sa tu slovenská maratónska špička či bežci z Kene
5
Galéria

V nedeľu 14. júla od 9:30 to bude pod Tatrami žiť behom. Na 42. ročník Malého štrbského maratónu je prihlásených viac ako 600 bežcov na 31 kilometrovú a 10 kilometrovú trať a viac ako 200 žiakov a dorastencov. Na preteky, v ktorých museli organizátori uzavrieť registráciu už dva týždne vopred, pricestujú športovci zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Ukrajiny, Maďarska, Švajčiarska, Estónska, Kanady, USA a Kene.

„Orest Babyak z Ukrajiny opäť vyštartuje so štartovým číslom 1. Na 31 kilometrovej trati zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť štartoval 15 krát a drží traťový rekord 1:40:06. Minulý rok ako čerstvý päťdesiatnik vyhral svoju kategóriu a obsadil 4. miesto v absolútnom poradí. Len štyria bežci sa na 31 km trati dostali pod hranicu 1:41:00,“ uviedol Matúš Jančík z ŠK Štrba s tým, že najbližšie k traťovému rekordu bol Geoffrey Githuku Chege z Kene, ktorý v roku 2016 zvíťazil s časom 01:40:23 a len o 16 sekúnd zaostáva v historických tabuľkách za Babyakom. Chege sa tento rok zameriava na trate do 10 km a z rakúskeho klubu run2gether pricestujú Keňania Simon Kamau Njeri, ktorý si svoj osobný maratónsky rekord 2:15:18 zabehol na maratóne Turín 2016 a Peter Chege Wangari s “osobákom” 2:13:48 z Viedne 2016.

Ako Jančík ďalej uviedol, najrýchlejší Slovák posledných rokov a zároveň minuloročný majster Slovenska v maratóne je Tibor Sahajda so svojim maratónskym “osobákom” 2:15:58. Sahajda odbehol MŠM už 4 krát s najlepším časom 1:47:32, ale na zápis medzi víťazov stále čaká.

„Tünde Szabó z Maďarska štartovala na MŠM 3 krát a najrýchlejší čas 02:00:36 dosiahla pred 2 rokmi. Aktuálne v historickom rebríčku drží 4.miesto a tento rok ju uvidíte bežať práve s číslom 4. Traťový rekord žien 01:54:22 drží Alena Peterková od roku 2000. Veľkou súperkou pre maďarskú pretekárku môže byť Keňanka Jane Wanja Nganga,“ ozrejmil Jančík.

Celkovo cez obrátku v Liptovskej Tepličke pobeží 213 bežcov a okrem občerstvenia ich tam budú čakať aj diváci s moderátorom. Na stále viac populárnu 10 kilometrovú trať zo Štrby cez Vyšnú a Nižnú Šuňavu sa prihlásilo 370 bežcov a 53 nordic walkerov. Ako Jančík prezradil, na štarte uvidíme aj víťazov z minulých ročníkov Mariána Zimmermanna a Jozefa Dubašáka, ktorý sa minulý rok stal Bežeckým kráľom Tatier. Odbehnúť desiatku príde aj trojnásobná víťazka Aneta Smerčiaková, ktorá v Štrbe zvíťazila 3 krát a bežecké preteky si zaradila do letnej prípravy pred blížiacou sa biathlonovou sezónou.

„31 km aj 10 km trať je zaradená do série Tatry v pohybe Prestige Tour 2019. Motiváciou pre úspešne odbehnutie obidvoch tratí je účastnícka medaila, ktorá dotvára panorámu Tatier a funkčné tričko s logom podujatia,“ povedal Jančík a dodal, že žiaci a dorastenci, ktorí budú súťažiť v uliciach obce Štrba, si za svoj výkon odnesú malú účastnícku medailu a drobné sladké odmeny. Preteky detí sú zaradené do Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy a doteraz sa na ne prihlásilo 212 mladých bežcov.

„Počas celého nedeľného dopoludnia bude v priestoroch pred kultúrnym domom športovú atmosféru umocňovať ľudová hudba. K dispozícii budú stánky s občerstvením, športovým tovarom a pripravená bude aj tombola. Prebrať svoje štartové číslo si môžu pretekári už v sobotu popoludní a večer o 18:00 hodine si návštevníci podujatia môžu vychutnať zapálenie tradičnej Vatry zvrchovanosti," dodal Jančík.

Zdroj: ŠK Štrba

Rýchle správy

Najčítanejšie