Rôzne

Zateplenie budov za milióny eur: Tri popradské stredné školy ušetria na nákladoch

V Poprade v súčasnosti zatepľujú budovy troch stredných škôl, pričom Prešovský samosprávny kraj (PSK) ako ich zriaďovateľ, počíta s úsporou prevádzkových nákladov v desiatkach percent.

Ilustračný obrázok k článku Zateplenie budov za milióny eur: Tri popradské stredné školy ušetria na nákladoch
3
Galéria
Zdroj: TASR

V meste sa tak zatepľujú budovy Obchonej akadémie (OA), Strednej priemyselnej školy techniky a dizajnu (SPŠTaD) a Strednej odbornej školy elektrotechnickej (SOŠE) v Matejovciach. Potvrdila to hovorkyňa PSK Dáša Jeleňová.

„Zatepľovanie budovy OA začalo v marci a na realizáciu má zhotoviteľ 12 mesiacov. Celkové náklady sú na úrovni 967 tisíc eur, pričom väčšina je financovaná zo zdrojov Európskej únie (EÚ),“ uviedla Jeleňová. Dodala, že predmetom projektu je zníženie energetickej náročnosti, a to vďaka zatepleniu fasády, strechy, stropu suterénu a s tým súvisiacimi stavebnými úpravami. Dôjde tak k vylepšeniu tepelno-technických parametrov konštrukcií, odstránia sa poruchy vyvolané tzv. tepelnými mostmi a zlepší sa tiež celkový výzor budovy tohto školského zariadenia. Okrem spomínaných prác sa zmodernizuje aj systém prípravy teplej úžitkovej vody pomocou solárnych panelov, vykurovací systém, inštalácia rekuperačných jednotiek, vyregulovanie vykurovacieho systému a dôjde tiež k výmene svetelných zdrojov. Kraj predpokladá po rekonštrukcii úsporu len na vykurovaní na úrovni viac ako 70 percent.

V prípade SOŠE V Matejovciach sú náklady na úrovni 1,31 milióna eur, a taktiež je rekonštrukcia financovaná vďaka eurofondom. Tu sa s úpravami začalo ešte v decembri minulého roka a práce potrvajú rovnako jeden rok. „Projekt stavby navrhuje významnú obnovu budovy, v rámci ktorej dôjde k zatepleniu obvodového plášťa, strechy v exteriéri, výmene výplní otvorov, zatepleniu stropu vo vykurovacom priestore, a tiež základov obvodových stien pod terénom do hĺbky základových konštrukcií,“ vymenovala Jeleňová a dodala, že zároveň pre zlepšenie parametrov vnútorného prostredia a pre dosiahnutie úspor energie spojených s vetraním priestorov, sa navrhuje inštalácia núteného vetrania s rekuperáciou. V tomto prípade dôjde podľa PSK po obnove k úspore zhruba dvoch tretín nákladov na vykurovanie objektu.

Stavebný ruch prevláda od nového roka aj na SPŠTaD v Poprade, kde sa taktiež pracuje na znížení energetickej náročnosti dvoch budov. V tomto prípade práce potrvajú minimálne do konca tohto roka a vyžiadajú si celkové náklady vo výške takmer 1,2 milióna eur. Niečo viac ako milión eur pritom tvorí dotácia z fondov EÚ. Vďaka zatepleniu obvodového plášťa a strechy oboch objektov, rekonštrukcii vykurovacieho systému a systému prípravy teplej úžitkovej vody za pomoci solárnych panelov, či výmene svetlených zdrojov a svietidiel, by malo dôjsť k úspore nákladov na úrovni cca 70 percent. „Okrem toho dôjde po realizácii projektu aj k zníženiu emisií,“ dodáva na záver Jeleňová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM