Ilustračný obrázok k článku Primátor otvorene o zelených kolobežkách: Po novom sa môžete previesť aj na e-skútri
Zdroj: Mesto Poprad

Primátor otvorene o zelených kolobežkách: Po novom sa môžete previesť aj na e-skútri

Ekologická doprava v Poprade sa posúva do novej úrovne. Pribudla takáto novinka.

Aktualizované Správy
Aktualizované Správy

Primátor otvorene o zelených kolobežkách: Po novom sa môžete previesť aj na e-skútri

Ekologická doprava v Poprade sa posúva do novej úrovne. Pribudla takáto novinka.

Ilustračný obrázok k článku Primátor otvorene o zelených kolobežkách: Po novom sa môžete previesť aj na e-skútri
Zdroj: Mesto Poprad

Mesto Poprad v spolupráci so spoločnosťou Antik Telecom spustilo zdieľané e-skútre a e-kolobežky. Na územie mesta dodali 30 e-kolobežiek, desať e-skútrov a počas nasledujúceho mesiaca pribudne aj 30 elektrických bicyklov. Na ich plnohodnotné využívanie je k dispozícii aj sieť nabíjacích staníc, ktorá sa bude postupne rozširovať.

S kolobežkami sú problémy

Primátor mesta Poprad Anton Danko uviedol, že radnica bude intenzívne pokračovať vo využívaní zelenej energie. Prichádza druhá firma s iným typom kolobežiek. „Otvorene treba povedať, že s kolobežkami, obzvlášť so zelenými od konkurenčnej firmy je problém. Stalo sa už niekoľko úrazov a preto iniciujem na túto tému rokovania. V tejto súvislosti som komunikoval aj s primárom centrálneho príjmu, ktorý ma požiadal, aby sme urobili stretnutie aj políciou. S firmou Antik sme sa dohodli na memorande a na tom, že vytypujeme zóny v meste, kde bude obmedzená rýchlosť,“ ozrejmil Danko.

Nabíjacie stanice

Na zachovanie poriadku slúži najmä sieť nabíjacích staníc na ukončovanie jázd. Sú to stanice, kde každý, kto dojazdí, môže odparkovať e-kolobežku, e-skúter alebo elektrický bicykel.

„Používateľ, ktorý ukončí jazdu v nabíjacej stanici, dostane päť minút jazdy zadarmo. V prípade, že kolobežka alebo iný prostriedok je nabitý pod 20 percent, bude mať jej používateľ celú jazdu zadarmo a ešte dostane navyše päť minút na ďalšiu. Kolobežky tak nie sú pohodené po chodníkoch a ľudia sú motivovaní zaparkovať ich v nabíjačkách,“ vysvetlil riaditeľ pre rozvoj spoločnosti Antik Telecom Peter Blaas. Dostupné nabíjacie body v jednotlivých nabíjačkách sú viditeľné v aplikácii Antik SmartWay pre operačné systémy iOS a Android.

Po novom aj skútre

Novinkou v Poprade sú e-skútre, ktoré fungujú približne rovnako ako elektrické kolobežky. Na využívanie skútra je potrebné mať stiahnutú aplikáciu v mobilnom telefóne a zaregistrovať sa. Používateľa čaká aj overenie, či má 18 rokov a je držiteľom vodičského preukazu.

„Vozidlo je vybavené aj helmou v zadnom kufri motorky a hygienickými návlekmi na tvár,“ dodal Blaas.

Reakcia spoločnosti Bolt

Viac ako 90% užívateľov kolobežiek Bolt je so službou spokojných a zatiaľ neevidujeme žiadne hlásenia o väčších problémoch zo strany užívateľov či obyvateľov mesta. Okrem toho sme v aktívnom kontakte s miestnou políciou. S predstaviteľmi mesta sa snažíme byť v čo najužšom kontakte pri riešení negatív súvisiacich s prevádzkou kolobežiek. Veríme, že po konštruktívnom dialógu a vyhodnotení situácie bude priestor na navrhnutie a poprípade aj realizáciu dodatočných opatrení pre zvýšenie bezpečnosti dopravy v Poprade,“ povedal pre Dnes24 Martin Zajíc, manažér pre kolobežky v spoločnosti Bolt.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdieľaná doprava v Poprade

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín